A vártnál lanyhább lett a karácsonyi forgalom
Az ősszel elrugaszkodott élelmiszer- és üzemanyagárak fogták vissza a kiskereskedelmi forgalmi mutatókat, miközben folyó áron nőtt a forgalom a hazai kiskereskedelemben, az inflációs adatokkal korrigált volumenadatok szerint decemberben 1,7, – a tavalyi év egészében pedig 2,3 százalékkal elmaradt a forgalom az előző évhez képest. A folyó áras és a volumenadatok közötti különbségtétel azért is lényeges, mivel az ágazat nagyobb szereplői lényegében 2010 harmadik negyedévében rendszeresen úgy nyilatkoztak, hogy a kiskereskedelemben 2007 eleje óta tartó recesszió után végre elmozdult a holtpontról a piac, megélénkült a forgalom. Lényegében arról van szó, hogy a vásárlók tavalyhoz képest több pénzért kevesebb árut vettek –mondta Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) főtitkára, aki szerint kissé túlbecsülték a tavalyi karácsonyi szezon várható forgalmát.
Az ugyanakkor kétségtelen, hogy decemberben forintban kifejezve több bevétel jutott a kereskedők kasszájába a tavalyelőtti szinthez képest. Ahogy az is, hogy a decemberi fogyasztás alakulása némileg meglepte az elemzőket: míg a recesszióban általánosan megfigyelhető tendencia volt, hogy a hazai fogyasztó először az iparcikkeknél fogja vissza a költéseit, és csak a legvégső esetben vesz kevesebbet az élelmiszerből, addig ez tavaly decemberben tökéletesen ellentétesen „működött”, vagyis az iparcikkek fogyasztása nőtt, míg az élelmiszereké visszaesett. A legvalószínűbb magyarázat erre az lehet, hogy az élelmiszerek a harmadik negyedévben havonta 1-2 százalékkal drágultak, s mára a piac eljutott abba az állapotba, amikor a legkisebb árváltozás is azonnal hatással van a kiskereskedelmi forgalomra.
A felemásra sikeredett tavalyi főszezon ugyanakkor intő jel a kiskereskedelem számára: az OKSZ szerint a következő fél évben inkább hullámzó, mint egyenletesen növekvő keresletre lehet számítani, s a második fél évben várható növekedés.