Elvitte a víz és a kormány
Valószínűleg szívesen elcserélnék a tavalyi évüket az eggyel korábbival a hazai biztosítók. Míg 2009-ben a díjbevétel hétszázalékos csökkenése mellett az eredményességet – igaz, a költségeik csökkentésével – sikerült nagyjából szinten tartani, s az évet 66 milliárd forint adózott profi ttal zárták, addig tavaly pont fordítva történt. A díjbevétel mindössze 1,6 százalékkal, de már bővülést mutatott, a nyereségnek viszont lőttek: 2010-et összességében hárommilliárd forintot meghaladó veszteséggel zárták a biztosítók – derül ki a PSZÁF adataiból.
A profit nagyobb részét a pénzintézetekre kivetett különadó vitte el, ez a szektor esetében közel 38 milliárd forintos terhet jelentett tavaly. A többit a természeti katasztrófák, illetve a válság szippantotta ki. A károk és a szolgáltatások kifizetésére 2010-ben 603 milliárdot fordítottak, szemben az egy évvel korábbi 522 milliárd forinttal. A tűz- és elemi kockázatoknál (a tavaly nyári viharok és árvizek főleg ezen a soron hagytak nyomot) 23 milliárdos növekedés látszik, de ennél is nagyobb az ugrás a befektetéshez kötött életbiztosítások esetében. A növekvő munkanélküliség és a hitelek törlesztőrészletének emelkedése miatt sok ügyfélnek azonnal szüksége volt megtakarítására, illetve nem tudta már tovább fizetni biztosítását, ezért rengetegen mondták fel idő előtt szerződésüket. Tavaly ezekre a biztosításokra 220 milliárdot fizettek ki a társaságok, amely 74 milliárdos növekedést jelent 2009-hez képest.
A díjbevételek alig másfél százalékos emelkedése sovány vigasz a nyereség lenullázódásáért, hiszen a tavalyi 4,9 százalékos éves átlagos infláció mellett ez valójában – reálértéken – csökkenést jelent. A 843 milliárdból az életbiztosítások 442 milliárdot hoztak, amely csaknem 32 milliárd forintos növekedést jelent az egy évvel korábbihoz képest. Ám ez a bővülés is csalóka: az emelkedést az egyszeri díjas termékek felfutása hozta, amelyet néhány biztosítónak az utolsó negyedévben tartott értékesítési akciói eredményeztek. (Az utolsó három hónapban a díjbevétel 49 milliárddal nőtt éves összehasonlításban, vagyis e nélkül a teljes életág is visszaesést mutatott volna 2010-ben.) A rendszeres díjas biztosítások díjbevétele ezzel szemben csökkent, mert a szerződések megszűnése mellett továbbra is magas a visszavásárlások száma – mondta tegnapi sajtótájékoztatóján Paál Zoltán, a Magyar Biztosítók Szövetsége (Mabisz) életbiztosítási tagozatának elnöke.
A nem életbiztosítási ágazatban nem volt olyan terület, amely egyetlen jó vágtával ellensúlyozhatta volna az egész éves rossz teljesítményt, így az ebből származó díjbevétel – csaknem 13 milliárddal – 401 milliárd forintra esett. A csökkenésért alapvetően a két autós ágazat a felelős. A kgfb-ből származó bevétel 5,7 százalékkal 118 milliárd forintra zsugorodott, amely elsősorban az átlagdíjak évek óta tartó folyamatos lejtmenetével magyarázható – a tavalyi kampányban már csak 29 ezer forint volt az átlagos tarifa egy évre. A casco díjbevétele nyolc százalékkal 82 milliárd forintra csökkent, főleg az erősödő verseny eredményeként, de az újautópiac visszaesését is megérezték a biztosítók – mutatott rá Megyeri Gábor, a Mabisz gépjármű-biztosítási tagozatának elnöke.
A szakemberek nem várnak sok jót az idei évtől sem. Enyhe növekedésre lehet számítani, hiszen a világgazdaság lassan tér magához, és ez a biztosítási szektorra is jelentős hatással van – fogalmazott Paál Zoltán. A nem életbiztosítási piac bővülésére a krízis elhúzódó hatásai miatt nincs sok esély, az új szerződések száma korlátozott mértékben nőhet, miközben a díjszint az erősödő verseny miatt csökkenhet. Némi emelkedésre csupán az életbiztosításoknál lehet számítani, ahol a nyugdíjrendszer átalakítása felhívta a lakosság figyelmét a hosszú távú megtakarítások szükségességére, az öngondoskodás fontosságára.