A csehek most reformálnának

A három cseh kormánypárt illetékes miniszterei megegyeztek a 2013-ban induló nyugdíjreform sarkalatos pontjairól, s a változásokkal kapcsolatos további intézkedésekről. Az egyezség szerint kétpilléres nyugdíjrendszert hoznak létre: azoknak, akik 1977 után születtek jövőre hat hónapon belül kell dönteniük, hogy belépnek-e valamelyik magánnyugdíjalapba. A döntés önkéntes, viszont aki így határoz, az már később nem léphet ki. Azok, akik ezt a megoldást választják, csaknem két év múlva a szuperbruttó bérük 28 százalékából –amennyit jelenleg a szociális járulékokra fizetnek – hármat az általuk kiválasztott magánnyugdíjalapba utalnak. Ezen kívül a bevételük további két százalékát is kötelesek havonta ugyanoda küldeni. Olyan nyugdíjalapok is létesülnek, amelyek kizárólag a garantált állampapírokba fektetnek be.

Ha majd azok, akik a kétpilléres rendszert választották betöltik a 65. életévüket, vagyis elérik a nyugdíjkorhatárt, akkor az állami és a magánnyugdíjrendszerből is jogosultakká válnak a megtakarított összegeknek megfelelő időskori járandóságra. A magánnyugdíjkasszában megtakarított pénz örökölhető lesz.

A nyugdíjreform finanszírozása, valamint a cseh szociális biztosító jelenlegi anyagi gondjainak enyhítése érdekében a jövő évtől Csehországban egykulcsos, éspedig húszszázalékos lesz az általános forgalmi adó. Kivételt csupán a kenyér, a tej, a burgonya, a nyers zöldség, a feldolgozatlan hal, a tejből készült gyermekételek, valamint a diabéteszes és más, anyagcseregondokkal szenvedő betegek számára készült élelmiszerek áfája jelent: ez tízszázalékos marad.

A cseh kabinet a megemelt áfából évente legalább 60 milliárd korona (hozzávetőleg 660 milliárd forint) bevétellel számol. Ebből húszmilliárdot az állami nyugdíjrendszer kieső részének pótlására, tízmilliárdot a szociális biztosító kasszájának feltöltésére, négymilliárdot a jelenlegi nyugdíjak egyszeri valorizálására, a többit pedig egyéb kiadásokra fordítanak.

Miroslav Kalousek pénzügyminiszter szerint az áfa megemelése miatt jövőre 3,5 százalékkal növekedhet az infláció, az átlagos, tehát négyszemélyes cseh háztartás havi kiadásai pedig mintegy háromszáz-négyszáz koronával emelkedhetnek. Néhány órával a koalíciós egyezség bejelentése után öszszeült a Cseh- és Morvaországi Szakszervezetek Konföderációja (CMKOS), amelynek vezetői országos tiltakozó megmozdulásokat helyeztek kilátásba. Ellenkeznek a cseh szocdemek (CSSD) és a kommunisták (KSCM) is. Elsősorban a magánnyugdíjalapok létrehozása ellen emelték fel szavukat.

- Feleslegesnek tartjuk a magánnyugdíjalapok létrehozását, amelyek harminc év alatt csaknem egybillió korona bevételhez jutnak. A nyugdíjakat továbbra is az állami rendszerből kell folyósítani - érvelt lapunk megkeresésére Jana Kasparová szakszervezeti szóvivő. Tiltakozásra készülnek a megemelt áfa miatt a lap- és könyvkiadók, valamint a kulturális intézmények és az utazási irodák is.

Miroslav Kalousek a prágai köztévé (CT) politikai vitaműsorában azzal érvelt, hogy elsősorban a lakosság elöregedése miatt súlyos gondokkal szembesülő állami nyugdíjrendszer csak a jóváhagyott intézkedésekkel menthető meg a teljes összeomlástól. Hangsúlyozta azt is, hogy a kiskorú gyermekek után tervezett, az eddigiekhez képest megemelt adókedvezmények, továbbá a kompenzációk és más szociális védőháló révén jövőre sem romlik a cseh családok helyzete.


Sajnálkozik a Financial Times

„Sajnálatos és retrográd" intézkedésnek nevezi hétfői elemzésében a Financial Times a magánnyugdíjpénztár-pillérek több kelet-közép-európai országban elkezdett részleges visszafejlesztését, illetve „magyarországi lebontását". A lap írja: „tucat évvel ezelőtt, lelkesen készülve az EU-tagságra", számos középeurópai ország „úttörő" jelentőségű nyugdíjreformokba kezdett. Most viszont ezeket a rendszereket több országban részben visszafejlesztik, Magyarországon pedig lebontják. A jelenség „annál is inkább szerencsétlen", mivel ezek az országok elmondhatják, hogy részben az uniós elszámolási szabályok kényszerítették őket ezekre a lépésekre. A lap szerint a rendszert kijavítani kell, „nem kizsigerelni", mivel ez utóbbi eljárás kérdéseket vet fel azzal kapcsolatban, hogy az érintett országok hosszú távon képesek lesznek-e eleget tenni nyugdíjfizetési kötelezettségeiknek.

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.