Vége lehet egy amerikai álomnak
Saját otthonnal rendelkezni – ez az egyik amerikai álom, amely mintegy 77 millió fő számára vált eddig valósággá. A lakóingatlanok kétharmadában él a tulajdonos vagy a családja. Sokmillióan közülük a Fannie Mae és a Freddie Mac jelzáloghitelóriásoknak köszönhetik ezt; 2008-ban, amikor állami irányítás alá vonták őket, a két „gólem” a 12 ezermilliárd dolláros ingatlanpiacon csaknem 57 százalékban volt érintett végső kezesként hitelgaranciáival.
Most azonban megpecsételődni látszik Fannie és Freddie sorsa: az Obama-adminisztráció a két vállalat fokozatos piaci kivezetésének tervét tette le az asztalra. A részletekre több variációt is kidolgoztak, az adófizetőknek az elmúlt években több mint 130milliárd dollárjába kerülő óriásokat öt-hét év múlva számolnák fel. Viszont már az idén kevésbé vonzóvá akarják tenni őket a hitelt felvevők számára. Emelik a garanciadíjat, amiért Fannie és Freddie elvállalja a kezességet, lejjebb viszik (625 ezer dollárra) a felvehető jelzáloghitel felső határát, később pedig öt helyett legalább 10 százalék indulótőkét követelnek meg.
A terv nagy vihart kavart az amerikai fogyasztóvédők, liberálisok között, és általában a baloldalon – a TheWashington Post pedig annak legújabb jeleként értékeli, hogy Barack Obama saját szavazótábora rovására is a centrum irányába húz. – Mindez a feladását jelentheti a csaknem 70 éves elkötelezettségnek, amely megfizethető otthonhoz juttatta a családokat – nyilatkozta Barry Zigas, a fogyasztóvédők szövetségének illetékese.
A pekingi jegybank reményét fejezte ki, hogy az USA továbbra is szavatolja Fannie és Freddie kötelezettségeit; Kína csaknem 3 ezermilliárd dolláros devizatartalékából több százmil liárdra teszik a két amerikai óriáshoz kötődő értékpapírokat.