Feláll a padlóról a lízingpiac
A hazai lízingpiacon a finanszírozott összeg 2010-ben alig valamivel haladta meg a 300 milliárd forintot, vagyis több mint harmadával csökkent 2009-hez képest, míg az utolsó „békeévhez”, 2008-hoz viszonyítva a szektor mostanra a negyedére zsugorodott. A szerződésszám valamivel kisebb mértékben, 30 százalékkal csökkent egy év alatt, ám így az egy szerződésre jutó finanszírozott öszszeg is kisebb lett. (Utóbbit elsősorban az magyarázza, hogy az ügyfelek igyekeznek minél nagyobb önerővel megvalósítani beruházásaikat.)
–A nehéz gazdasági körülmények és a válságadó miatt várhatóan tavaly is veszteséget termeltek a lízingcégek – mondta sajtótájékoztatóján Dunavölgyi Mária. A lízingszövetség elnöke szerint már eddig is jelentős létszámcsökkentésekre került sor, ám további koncentrálódásra és leépítésekre lehet számítani a piacon. A társaságok már 2009-et is több mint 24 milliárd forint veszteséggel zárták, a pénzintézetek különadójából pedig 2010-ben mintegy nyolcmilliárd forint jutott a szektorra.
A válság a kihelyezések mellett a portfólión is nyomott hagyott. A tartósan nem fizető ügyfelek aránya a krízis előtti szint 4-6-szorosára emelkedett. A pénzügyi lízingnél ugyan még így is alacsonyabb a késve fizetők aránya, mint a hitelek esetében, ám már így is minden ötödik ügyfél csúszik a törlesztéssel rövidebb-hosszabb ideje. A késedelmes, illetve nem fizetések különösen a lakás- és ingatlanszegmensben jelentenek egyre nagyobb problémát.
– Ami az egyes szegmenseket illeti, a legnagyobb terület, a gépjármű-finanszírozás – az eladásokkal együtt – tovább csökkent, az új kihelyezések értéke 28 százalékkal 106 milliárd forintra apadt – mondta Lévai Gábor főtitkár. A beruházások viszszaesése a gépek és berendezések finanszírozásában érződött a leginkább: erre a célra 71 milliárd forintot helyeztek ki a lízingcégek, amely az egy évvel korábbihoz képest 39 százalékos visszaesést jelent. A lakáslízing értéke 7,8 milliárd volt, míg az ingatlanfinanszírozás 15 milliárd forintot tett ki. Utóbbi terület lemorzsolódását jól mutatja, hogy ennél 2009-ben az utolsó negyedévben is többet helyeztek ki a cégek.
A lízingszövetség idén már a legtöbb szegmens esetében bővüléssel számol. A személyautópiac tíz százalékkal növekedhet, a finanszírozás mértéke azonban akár a duplájával is. A haszongépjárművek és a gépek, berendezések területén húszszázalékos növekedést várnak. Az ingatlanfinanszírozás helyben jár majd (a válság elmélyülése után gyakorlatilag eltűntek a kisebb, 100–250 millió forint közötti beruházások), a lakáslízing azonban tovább bővülhet. Utóbbiban szerepet játszik a devizaalapú jelzálog-hitelezés tavaly augusztusi megszűnése: a lízing számára komoly konkurenciát jelentő termékek azóta eltűntek a bankok kínálatából. A devizában jegyzés korlátozása ráadásul nem vonatkozik a lakáslízingre, így az euróalapú termékek – a kamatkülönbözet miatt – komoly árelőnnyel bírnak.