Csökkenhetnek az energiaárak

Áttörésnek és magyar történelmi sikernek nevezte Orbán Viktor a múlt heti EU-csúcson született döntéseket az uniós energiapiac egységesítésének felgyorsításáról. Az összefüggő uniós energiapiac vonatkozik a földgázra, a kőolajra és a villamos energiára is. A miniszterelnök tájékoztatása szerint Brüsszelben az uniós vezetők azt is kimondták: a külső energiafüggést fel kell számolni.

El kell érni, hogy minden tagállam legalább két, egymástól független forrástól tudjon energiát szerezni. Ennek érdekében a „legmagasabb szintre emelte az unió” az észak–déli hálózatok kiépítésének a programját, s a déli szárny, a Nabucco gázvezeték megépítését is fel szeretnék gyorsítani.

– Mindez azért is fontos, mert a magyar gázellátás 85 százalékban Oroszországtól függ. Nekem húsz éve a vesszőparipám, hogy Magyarország energiafüggőségét meg kell szüntetni – fogalmazott Orbán.

Emlékeztetett: a horvátokkal már megkötöttük az öszszes lehetséges megállapodást, a hiányzó kettőt kedden írja alá Zágrábban, ezzel összekapcsolják a magyar és a horvát gázellátást. Megvan a megállapodás a szlovák–magyar gázvezeték összekötéséről is, s mivel e rendszer 85 százaléka Magyarország területén lesz, a költségek 85 százalékát mi álljuk – becslések szerint ez 30-40 milliárd forintot jelent. Az pedig, hogy a szlovákok a lengyelekkel írtak alá szándéknyilatkozatot a rendszereik összekötéséről, a miniszterelnök szerint azt jelenti: „Magyarország az Adriai-tengertől is, a Feketetenger és a Balti-tenger irányából is néhány éven belül rendelkezni fog önálló, független beszerzési forrásokkal. A déli energiafolyosó is létrejön az azerbajdzsán–román–magyar rendszer kiépítésével. – Ezért is fontos, hogy Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter sikeres tárgyalást folytasson Szlovéniával. Mert ha a két rendszert összekötöttük, akkor összekötöttük a magyar rendszert az olasszal is, és az Észak-Afrika felőli ellátóhelyekkel.

A sajtótájékoztatón az energiahordozók ára kapcsánOrbán úgy vélte: ha sikerül ennyi lehetőséggel összekötni Magyarországot, akkor reális esély lesz a mostani hosszú távú szerződések lejártakor, 2015-ben kedvezőbb egyezségeket kötni az oroszokkal. Ha pedig hamarosan döntés születik a paksi atomerőmű új blokkjának megépítéséről is, amely a régivel együtt képes lesz ellátni Magyarország áramigényének 60 százalékát, akkor elmondható: a magyar gazdaság versenyképességét energiafronton nagyságrendekkel tudtuk javítani.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.