Elhúzták a nótáját
Mostantól a Citigroup rendelkezik az olyan ikonikus együttesek, mint a Pink Floyd, a Coldplay, a Beatles és szóló sztárok, többek között Kylie Minogue és Lily Allen lemezeit kiadó EMI-csoport felett. A történet 2007-ben indult, amikor Guy Hands, a Terra Firma kockázati és magántőkealap alapítója, a Goldman Sachsnál, majd a Nomuránál meggazdagodott csodabankár a Cititől felvett 2,6 milliárd fontos kölcsönnel megvásárolta az EMI-t. A szakma eleve szkeptikusan fogadta a döntést, mondván, a most 51 éves befektető csekély ismerettel rendelkezett a zene világában, és még kevesebb érzéke volt a művészekhez. Mások mellett Sir Paul McCartney és a Radiohead is gyorsan megszakította az EMI-vel fennálló szerződését. A számok bűvöletében élő Hands több népszerűtlen döntést hozott,megszüntetett háromezer munkahelyet, költségelszámolási vitákba keveredett a művészekkel, és visszaszorította a marketingtevékenységet is.
Handsnek a Citivel szemben fennálló adóssága múlt évre 3,4 milliárd fontra kúszott fel, amit a bankház tarthatatlannak minősített. A Terra Firma tulajdonosa viszont pert indított a bank ellen, azt állítva, hogy egy Citibankár hajszolta bele az eltúlzott 4,2 milliárd fontos EMI-vételárba. A tanácsadó, David Wormsley azt a benyomást keltette, mintha a rivális érdeklő, a Cerberus Capital Management tőkekezelő társaság ajánlata a valóságosnál magasabb lett volna. Ahelyett azonban, hogy a hétmilliárd fontos ügyet megnyerte volna, a bíróság elutasította Hands beadványát.
A Citi szóvivője tagadta, hogy máris keresnék az EMI új tulajdonosát. A bankház azonnali pénzügyi átstrukturálásba kezdett, 2,2 milliárd font adósságot leírt, de meghosszabbított egy 1,2 milliárd fontos hitelt, ami valószínűsíti, hogy nem akar sokáig bajlódni a céggel. A várható kérők közé tartozik az EMI-re már korábban szemet vetett Warner Music, amely viszont éppen saját zenekiadó részlegére, a Warner/Chappellre keres vevőt. A londoni üzleti napilap, a City A.M. információja szerint elképzelhető egy közös KKR (Kohlberg Kravis & Roberts) és Warner vételi szándék is, annál is inkább, mert az utóbbi elnöke, Edgar Bronfman élénken érdeklődik az EMI iránt. A mintegy 1,8 milliárd fontra becsült brit vállalat vonzó lehet még a Sony Music és az Universal számára is, noha ebben a két esetben versenyhivatali ellenvetésekre is lehet számítani.
A Citi gondoskodott arról, hogy az EMI-nek ne legyenek közvetlen anyagi gondjai és fenntartható módon növekedhessen. Helyén maradt a menedzsment és a bankárok nem szándékoznak beleavatkozni a vállalat mindennapos működésébe.