Bíróságra mennekaz osztrák pénzintézetek
Eleddig az értékpapírpiac résztvevőinek csak akkor kellett úgynevezett spekulációs adót fizetniük (akár 50 százalékos mértékűt is), ha a nyereséget egy éven belül realizálták. A rendszer önbevalláson nyugodott, ennek megfelelően nem is működött. Most viszont a bankoknak kell levonniuk az adót az ügyfelektől, s befizetniük a kincstárnak. A bécsi pénzügyminisztérium, hogy időt hagyjon a pénzintézeteknek az átállásra, csak az idén október elseje után eladott papírokat adóztatja.
A pénzintézetek azonban még így is keveslik a felkészülési időt és sokallják a számítógépes fejlesztések három számjegyű milliós összegét. Szerintük a ráfordítások nincsenek arányban a remélt adóbevétellel, amely idén mindössze 15 millió euró lesz, jövőre 30 millió, 2013-ban pedig 50 millió. Túl bonyolult is a rendszer – mondják a bankok, a hozamnyereség adóját ugyanis nekik rögtön be kell fizetniük az államnak, a nyereséggel szembeállítható veszteség negyedét viszont csak egy évvel később igényelhetik viszsza a részvénypapír tulajdonosai jövedelemadó-bevallásukban.
A bankokat képviselő ügyvédi iroda érvel azzal is, hogy a bankok már így is extra adót fizetnek. A magyar értékpapírpiacon is meghatározó tulajdonos bécsi börze vezetői azért aggódnak, hogy tovább csökken az osztrák tőzsdén spekulálók száma, pedig értékpapírokba így is csak az osztrákok három százaléka invesztál. Szeretnék, ha az adó valóban csak válságos időszakban működne, maximum három évig.