Megelőzhették volna a pénzügyi krízist

Két egymást követő amerikai kormányt, a szabályozási környezetet, a jegybank szerepét betöltő Federal Reserve-öt, illetve a Wall Street meggondolatlan kockázatvállalását is elmarasztalja az a szövetségi vizsgálat, amely a 2008-ban kirobbant pénzügyi válság okait kutatta.

– A legnagyobb tragédia az volna, ha ezt a végkicsengést fogadnánk el: senki sem láthatta ezt előre, így aztán nem is lehetett tenni semmit. Ha (márpedig) ezt a felfogást fogadjuk el, akkor újra bekövetkezik – állapította meg a kétpárti kinevezettekből álló testület, amely csütörtökön teszi le az asztalra mintegy hatszáz oldalas, több mint 700 tanú meghallgatásán alapuló jelentését. Az értékelésből a szerdai The New York Times szemezgetett előre.

A bizottság többségi véleménye, amelyet a demokrata párti kinevezettek jegyeztek, elmarasztalja a Fed két egymást követő elnökét, Alan Greenspant és Ben Bernanke-t.

Előbbinek a deregulációban, azaz a szabályozási környezet leépítésében játszott szerepét vetik a szemére, továbbá „a hanyagság eklatáns példáját”, amiért mandátuma alatt dagadt az ingatlanpiaci buborék, és nem tudta elejét venni a „mérgezett jelzáloghitelek” felhalmozásának. A posztot jelenleg is betöltő – sőt azóta újraválasztott – Bernanke pedig érdemben reagált ugyan a válságra, de nem látta előre azt.

Két egymást követő washingtoni adminisztrációról is leszedi a keresztvizet a dokumentum. Bill Clinton elnöksége idején indult meg a szabályozás gyengítése, George W. Bush alatt pedig folytatódott. Utóbbi kormánya azzal is hozzájárult a pénzpiaci bizonytalansághoz és pánikhoz, hogy engedte összeomlani 2008 szeptemberében a Lehman Brothers bankházat, miközben korábban a Bear Stearnst megmentette.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.