Kiszámítható környezetet vár a Telenor
Sajnálatos lépésnek nevezte a digitális átállás elhalasztását, hiszen ez késlelteti a nagy sebességű mobilinternet-szolgáltatások bevezetését és elterjedését. – A távközlési fejlesztések és beruházások hozzájárulhatnak a munkahelyek bővüléséhez, vagyis az átállás késlekedésének komoly negatív hatásai is vannak – mondta annak kapcsán, hogy a kormány döntött: elhalasztja a digitális átállást, s ma még nem lehet tudni, mikor valósul meg ez a folyamat és így mikor szabadulhatnak fel azok a frekvenciák, amelyeken elindíthatók a negyedik generációs szolgáltatások.
Lapunk kérdésére, miszerint a piacnak és a cégeknek is érdeke, hogy a nagy sebességű mobilinternet-lefedettség a jelenlegi 50-60 százalékos szintről 90-95 százalékra nőjön, elmondta: a cél tényleg ez, de a problémára a 4G jelentené a megoldást, mert a jelenlegi technológiákkal és a jelenlegi szabályozási környezetben a nagy sebességű szolgáltatások további bővítésére nincs komoly lehetőség. Részben azért, mert a frekvenciadíj-fizetés jelenlegi szisztémája nem szolgálja a beruházásokat. – Ma a lakosság komoly részét elérjük a gyors mobilnettel, de főként a sűrűn lakott területeken élőkre tudunk koncentrálni. A lefedettség növelése nem valósulhat meg a hatóságok és a cégek szoros együttműködése nélkül – tette hozzá.
A vezető kiemelte: folyamatban van hálózatuk megújítása és csaknem teljes cseréje, melyet korábbi munkahelyén a Telenor montenegrói leányvállalatánál is levezényelt. Az ottani tapasztalatokat hasznosítják Magyarországon is. A hálózatfejlesztések eredményeképp Montenegróban a Telenor komoly versenyelőnybe került a mobiladat-átviteli szolgáltatások terén. Ugyanakkor szükségük van arra is, hogy beszállítóiknál a korábbiaknál kedvezőbb árakat érjenek el, s hatékonyabbra hangolják az együttműködést. A kialakult helyzet kapcsán tucatnyi elemzést végeztek, többek között arra vonatkozóan is, hogy mely területeken változtathatnak az árazási politikán.
A Telenor hazai leánycége a kínai ZTE-t választotta új hálózati szállítójának, s ennek kapcsán elmondta: az európai hálózatüzemeltetőknek és a tradicionális készülékgyártóknak is „ébresztőként” kell felfogniuk azt a komoly versenyhelyzetet, ami az infrastruktúra-szállítók esetében kialakult. Példaként említette, hogy ma már az internetmodemek esetében bizonyos piacokon kilencven százalék fölötti a kínai berendezések száma.
Ami a cég készülékkínálatát illeti, a vezető elmondta: az áttörést a tabletek jelentik majd, mint amilyen az Apple iPad, s törekednek az iPhone árusítására is, de ahogy fogalmazott, ehhez versenyképes ajánlatra van szükség. Az okostelefonok szegmensében a Telenornál jelenleg az androidos platformú készülékekre koncentrálnak, a Samsung Galaxy-sorozatból már komoly mennyiséget adtak el.