Adj, hogy adhassanak: válságban a nevetésterápia
Évről évre pályázatokból, a jövedelemadó egyszázalékos felajánlásából, s más adományokból próbálják ellátni feladatukat, miközben például működésük költségei meredeken emelkednek. Sokat segíthet, hogy kilenc év után újra bekerülhettek a Telekom Adományvonal kedvezményezettjei közé – mondja Balogh László, a kuratórium elnöke. Akkor 5,6 millió forintnyi adományhoz jutottak. S bár az elnök a jelenlegi gazdasági helyzetben nem számít ekkora összegre, bízik abban, hogy az Adományvonal segítségével sikerül régi álmukat megvalósítani, és elindíthatják a felnőttviziteket is. A bohócdoktorok létjogosultságát mi sem bizonyítja jobban, mint az a 2750 vizit, melynek során eddig összesen mintegy 135 ezer beteg gyermeket kerestek fel a kórházi osztályokon, hogy derűt vigyenek a sokszor életükért küzdő kicsinyek mindennapjaiba.
Sokrétű segítség
Ezekben a számokban nincsenek benne azok a látogatások, melyeket például a már felgyógyult gyermekek otthonaiban, családjuknál tesznek. Sokuktól ugyanis szinte lehetetlen az érzelmi elszakadás, szoros kötődés alakul ki a hónapok, évek alatt. Az elnök – aki maga is bohócdoktor – például két évig hetente utazott ahhoz a szombathelyi fiúhoz, aki nagyon sokáig küzdött a leukémiával. Ilyen „pluszvállalásuk” volt többek között a Mezőgazdasági Múzeumban minden esztendőben megrendezett Ritka Betegségek Nemzetközi Napja, melyen harmadik éve szórakoztatják az odalátogatókat. Az Adományvonal egyik korábbi kedvezményezettjével, a Debreceni Egyetem Különleges Orvos- és Mentőcsoportjával (DEKOM) együtt pedig tavaly Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében állami gondozott gyermekeknek szereztek felejthetetlen órákat.
A bohócdoktorok az orvosok, a nővérek munkáját kiegészítve nevetéssel, vidámsággal próbálják a testileg vagy szellemileg visszamaradt, súlyos krónikus betegségben szenvedő gyermekek gyógyulását elősegíteni, kórházi tartózkodásukat megkönnyíteni. Különleges vizitjeikkel elterelik a figyelmüket a betegségükről, a kórházi környezetről. A bohócdoktorok jelenleg négy helyszínen – Heim Pál kórház, SOTE Tűzoltó utcai Gyermekklinika, székesfehérvári Szent György kórház, Reménysugár Habilitációs Intézet – hetente egy-egy alkalommal ágyról ágyra vizitelnek és teszik derűssé a gyermekek mindennapjait. Nevetésterápiával, a lelki gondozás módszerével, különféle bohóc- és artistatechnikák alkalmazásával állítják a nevetést a gyógyítás szolgálatába. A jókedv, a humor erejével a beteg képessé válhat saját gyógyító erőit kifejleszteni. Ma már bizonyított, hogy a nevetés elűzi a félelmeket, optimizmust, megnyugvást hoz, és erősíti az immunrendszert. A nevetésterápia a 2-3 hónapostól a 17-18 éves korú, kórházban fekvő beteg gyermekeket, ezen belül is különösen a krónikus betegségben szenvedőket érinti.
Gyógyító bohócdoktorok
A pénzhiány miatt jelenleg hat bohócdoktor járja az intézményeket, de „szebb napokon” voltak már 12-en is. Saját módszereik fejlesztésére képzéseket tartanak. Szinte kizárólag hivatásos artistákat alkalmaznak, ezekre a tréningekre pedig pszichiátereket, pszichológusokat, mozgásterápiás szakembereket is meghívnak. Az alapítvány a SOTE Magatartástudományi Intézetével is együttműködik. Első- és másodéves, orvosi kommunikációt tanuló orvostanhallgatók látogatják a bohócdoktori viziteket, ott szerzett tapasztalataikat pedig felhasználják szakdolgozatukhoz. Maguk a bohócdoktorok olykor aktívan is részt vesznek a kórházi kezelésekben, például segítenek beadni egy-egy oltást, de olyan is volt, hogy a mentő helyett maguk szállították vidéki otthonába a gyógyult gyermeket.
Mivel a nevetésterápia nem csak a kicsinyekre hat jótékonyan, a bohócdoktorok régi álma a felnőttvizetek elindítása, de erre végképp nem futja szűkös költségvetésükből. Igaz, kísérleti jelleggel már igazolták ennek létjogosultságát.
Kiknek gyűjt 2011-ben az Adományvonal?
A Magyar Telekom Nyrt. adományozási kuratóriuma a beérkezett pályázatok alapján a következő szervezetek számára biztosítja a lakossági adománygyűjtés lehetőségét a 1788-as Telekom Adományvonalon: Magyar Bohócok a Betegekért Alapítvány (január–február), Gézengúz Alapítvány (március–április), Thai Maszszőrök Magyarországi Egyesülete (május–június), Együtt az Egészségünkért Alapítvány (július–augusztus), Nem Adom Fel Alapítvány (szeptember–október), Kórházi Önkéntes Segítő Szolgálat Alapítvány (november–december).
A vezető infokommunikációs szolgáltató fontosnak tartja, hogy egyszerűen és átlátható módon támogassa a hazai gyermekegészségügy fejlődését, ezen belül is a gyermekek gyógyulását elősegítő programok megvalósítását. A 1788-as szám hívásával bárki 100 forintot adományozhat a meghirdetett támogatási célra.
A vállalat a szolgáltatást térítésmentesen, a teljes adományozott összeg átutalásával, s a költségek átvállalásával biztosítja. Emellett jelentős segítséget nyújt a szervezeteknek a gyűjtési időszak kommunikációs kampányához is.