A Civil Licit a társadalmi programok tőzsdéje

Három éve született meg a Civil Licit program, azóta számos elégedett civil szervezet, civil szervezeteket támogatni kívánó vállalat próbálta ki és lett elégedett részese a programnak. A tavalyi év végén a CSR Hungary díjjal honorálta a programot kitaláló Prominart Kommunikáció Kft. munkáját.

– Az első Civil Licit 2008-ban volt, azóta minden évben – így idén is – megrendezzük ezt az egyedülálló aukciót – ismerteti Kiss Gyöngyvér, a Prominart Kommunikáció Kft. ügyvezetője. Ezeken a liciteken a civil szervezetek saját termékeiket árazzák be és kínálják fel a vállalkozásoknak, akik társadalmi felelősségvállalási szerepüket tudják ezáltal erősíteni. A liciten megvásárolandó termékek között szerepelt már tréning, képzés szervezése, társadalmi felelősségvállalási stratégia elkészítésére vonatkozó terv, önkéntes programok, fogyatékkal élők munkaerő-kölcsönzése.

Vállalkozók találkozása

– A Prominart Kommunikáció mind a forprofit, mind a nonprofit szektor számára nyújt szolgáltatásokat ügynökségként, tanácsadóként – mondja Kiss Gyöngyvér. Úgy látták, hogy számos olyan program van, amelyben a két szektor nagyon jól tudna együttműködni, csakmeg kellene találni azokat a pontokat, amely során létrejöhet a közös munka. Fontosnak tartottak létrehozni egy olyan projektet, mely bebizonyítja, hogy a társadalmi felelősségvállalás, a CSR Magyarországon is túl tud mutatni a puszta jótékonykodáson.

Stratégiájuk alapja, hogy a civil szektornak bemutassák, tevékenységeikben vannak olyan „szolgáltatások”, amelyek a forprofi t szféra számára hitelesek, értékesek és hasznosíthatók, így ez még egy erős „lábat” adhat nekik a már megszokott források mellett.

Üzleti lehetőségek

A Civil Licit tehát nem donáció és nem csupán a vállalati szféra társadalmi felelősségvállalásának pódiuma, hanem egy olyan üzleti lehetőség, ahol a civil szervezetektől valódi, kézzelfogható értékre, elsősorban a munkavállalói esélyegyenlőség megteremtését elősegítő szolgáltatásokra tesznek szert a licitálók. Az ötletet a Prominart Kommunikáció egy kis csapattal közösen dolgozta ki, mely szociológusokból, kommunikációs szakemberekből állt.

Fejlődő ötletbörze

– Az állami szervezetek – az ESZA Nonprofit Kft., az NFÜ, a MAG Zrt. – rögtön pártfogásukba vették a kezdeményezést, hiszen az uniós célokkal is összehangolhatók a Civil Licit elképzelései, így három éve támogatják azt – mondja Kiss Gyöngyvér ügyvezető. A vállalati oldal az első évben inkább megfigyelőként, mint valódi licitálóként vett részt az eseményen, azonban a következő két évben fordult a kocka, és évről évre nő azon cégek száma, akik részt vesznek az aukción.

Az ügyvezető számára külön öröm, hogy egyre több a viszszatérő licitáló. Kiss Gyöngyvér meglátása szerint a civileknél sokszor az indulásnál gátló tényező, hogy megtalálják-e azt a tevékenységet, amely egy vállalat számára értelmezhető, a működésébe beépíthető. Azt pedig igazi sikerként könyvelik el, hogy több esetben alakult ki hosszú távú együttműködés a civil és a vállalati fél között a sikeres licitálás és az adott projekt megvalósítása után, amely a Civil Licit fenntarthatóságát is bizonyítja.

Előszűrés pályázattal

A civil szervezetek pályázat útján nyerhetik el a jogot arra, hogy induljanak termékükkel, szolgáltatásukkal a Civil Liciten. A pályázatokat a www.civillicit.hu oldalon keresztül lehet benyújtani.

A bizottság 15 szervezet 15 szolgáltatását választja ki, ezek kerülnek kalapács alá az évente megrendezett liciten. 2010-ben közel hárommillió forint értékben születtek üzletek, keltek el szolgáltatások, és több mint 30 vállalat képviseltette magát a Civil Liciten. Az aukcióra kínált 15 szolgáltatásból 12 talált gazdára.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.