A Budapest Bank elismerései: beérett a termés?
Közel két évtized alatt, lépésről lépésre alakítottuk ki azt a stratégiát, amelyről úgy éreztük, hogy leginkább megfelel mind a Budapest Bank filozófiájának, mind a társadalmi igényeknek –mondja Rolek Ferenc. Jól példázza ezt a pénzügyi kultúra fejlesztése területén végzett tevékenységünk. Pénzintézetként alapfeladatunknak tekintjük ugyanis, hogy partnereink, ügyfeleink számára átláthatóvá tegyük, milyen konstrukciók szolgálják leginkább érdekeiket, gyarapodásukat. Ennek jegyében az elmúlt években „Térjünk a lényegre!” címmel kommunikációs kampányt folytattunk, és elindítottuk a bankfi ókokban elérhető MOST! magazint és annak online változatát, amely közérthető nyelven ad pénzügyi információkat, tanácsokat az olvasóknak. A vállalkozások hatékony információszerzését szintén kulcsfontosságúnak tartjuk, ezért támogattuk a Sikeres.hu oldal létrejöttét, ahol hazai mikrovállalkozások találhatnak hasznos cikkeket és kérhetik ki szakemberek véleményét.
Szintén a pénzügyi ismeretek terjesztéséhez kíván hozzájárulni a 90-es évek eleje óta működő „Budapest Bank az oktatásért és a magyar pénzügyi kultúráért” alapítványunk. Az alapítvány – amelyen keresztül eddig közel 600 pályázónak nyújtottunk mintegy 125 millió forintnyi támogatást – az ország bármely területén (és lehetőségeihez mérten a határon túl) támogatja a magyar pénzügyi és közgazdasági oktatás színvonalának és szakmai felkészültségének javítását, tárgyi, technikai feltételeinek bővítését, a szakirodalmi ellátottság fejlesztését, a pénzügyi kultúra színvonalának emelését. Emellett munkatársaink önkéntes munkában oktatnak iskolákban, könyvtárakban és tartanak tréningeket nonprofit szervezetekkel együttműködésben.
A pénzügyi edukáció fejlesztése mellett különböző civil kezdeményezéseket is évtizedek óta támogatunk a „Budapest Bank Budapestért” alapítványunkon keresztül. A név kötelez – mondja Rolek Ferenc. Az alapítvány célja Budapest fejlesztésének elősegítése a legkülönbözőbb területeken. Évente kétszer pályázhatnak a fővárosi szervezetek a financiális forrásra, amelyből általában mintegy 150 szervezet részesül, kisebb nagyobb összeggel.
Hálózat csak nőknek!
Különös figyelmet fordít a Budapest Bank – az esélyegyelőség megteremtése érdekében – a nők továbbképzésére. Ez a bank vállalati kultúrájában is teret nyer: 2000 óta működik a „Nők a Nőkért” hálózatunk, amely tréningek szervezése, kapcsolatépítési lehetőségek biztosítása révén járul hozzá munkatársnőink folyamatos fejlődéséhez, karrierépítéséhez. Igen fontos emellett a hálózat tagjainak önkéntes aktivitása is.
Ismeretek tárháza
A nők ismereteinek bővítését, önmegvalósítását azonban nem csak banki szinten tartjuk fontosnak. 2010 tavaszán indítottuk el a „Dobbantó, Budapest Bank – pénzügyekről nőknek” programot, amely a nők pénzügyi ismereteinek szélesítéséhez járul hozzá országszerte. Tapasztalataink és kutatásaink szerint ugyanis a női vállalkozók hátrányos helyzetben vannak a férfi társaikkal szemben: sokkal kevesebb fórum áll rendelkezésükre ahhoz, hogy üzleti kapcsolatokat létesítsenek, és megtalálják azokat a lehetőségeket, ahol piaci összeköttetéseiket erősíthetik. Éppen ezért a Dobbantó program első évében a SEED Kisvállalkozás-fejlesztési Alapítvánnyal együttműködve Budapesten és Békéscsabán szerveztünk 12 napos kompetenciafejlesztő tréningeket vállalkozónőknek, ahol a résztvevők a vállalkozás indításával, fejlesztésével, marketingjével, jogi és pénzügyi hátterével kapcsolatos ismereteket sajátíthatnak el. További kapcsolatépítésüket pedig rendszeres klubesemények szervezésével kívánjuk elősegíteni.
A törődés napjai
Az önkéntesség éve 2011 Európában, az Európai Parlament 2009-ben hozott határozata alapján. A Budapest Banknál az önkéntes szerepvállalásnak jelentős hagyománya van: 10 évvel ezelőtt hirdették meg először a Törődés Napját. Az akciósorozat keretében minden évben ősszel és tavasszal önkéntes munkára vállalkoznak a pénzintézet munkatársai és családtagjaik országszerte. A helyi fiókok az önkormányzatokkal és a civil szervezetekkel közösen dolgozzák ki az igényekhez alkalmazkodó akciókat. A Törődés Napja évek óta nem korlátozódik egyetlen napra, a kapcsolat folyamatos, a fizikai és pénzbeli segítségnyújtás állandó partnerségben érvényesül.
A Törődés Napja programsorozat elismeréseként a Budapest Bank 2009-ben elnyerte az Önkéntes Központ Alapítvány által létrehozott Önkéntességért díj pályázaton az „Év Vállalati Önkéntes Programja” címet. 2010-ben már támogatóként csatlakozott a bank a kezdeményezéshez, és Esélyegyenlőségi Különdíjat alapított, amellyel elismerést és nyilvánosságot kíván biztosítani azoknak a magánembereknek, akik példaértékű önkéntes munkával járulnak hozzá a helyi fejlesztésekhez. Tavaly ezt a díjat a debreceni Buzás Lajos, a Bihari Állami Gondozottak Egyesülete elnöke nyerte el.