Az Apple vezéréért aggódnak a befektetők

Fennállása legjobb negyedévét zárta az amerikai Apple, amely a 2009 végi 3,4 milliárd dollárról 6 milliárdra növelte tiszta nyereségét. A 78 százalékos javulás okozta befektetői eufóriát azonban beárnyékolják az „egyszemélyes vállalat” alapító-tulajdonosának egészségi állapotáról szóló hírek.

Az iPad táblagép, az iPhone okostelefon és a Mac számítógépek gyártója 26,7 milliárd dollár forgalmat bonyolított le az év utolsó három hónapjában. A világ egyik legnagyobb szórakoztatóelektronikai és komputercége 7,3 millió iPadet adott el, egymillióval többet a vártnál. Az egész negyedévben pedig több mint 16 millió iPhone talált gazdára, ez éves összevetésben 86 százalékos növekedést takar.

A forgalom még nagyobb is lehetett volna, ha az új generációs iPhone okostelefonok gyártási kapacitása lépést tartott volna a fogyasztói igények növekedésével – közölte Peter Oppenheimer. Az Apple pénzügyi vezérigazgatója szerint 2011 első negyedéve is a várakozások feletti eredményt hoz, a forgalmat 22 milliárd dollárra becsülte. Ennek azonban nem lesz aktív közreműködő részese Steve Jobs elnök-vezérigazgató, aki 2004 óta harmadik alkalommal vesz ki hosszabb szabadságot, hogy betegségét kezeltesse. Az Apple innovatív termékpalettájának kialakításában döntő szerepet játszó Jobs január 17-én e-mailben vett búcsút munkatársaitól, leszögezve, hogy amilyen gyorsan csak lehet, visszatér hozzájuk.

Jobsnál pár éve hasnyálmirigyrákot diagnosztizáltak, s 2009-ben történt májátültetése után egészségesen vetette magát ismét a munkába. Elsősorban a befektetőknek üzent azzal, hogy a vállalat jövőjét befolyásoló stratégiai döntésekben ezután is részt vesz. Részleteket Jobs egészségügyi állapotáról nem közölt az Apple. A forgalmi adatok mindenesetre azt támasztják alá, hogy Jobs kényszerű távollétében is szakavatott kezek irányítják a vállalatot. Tim Cook üzemeltetési vezérigazgató már eddig is jól pótolja Jobst, s a befektetők szerint ez teszi a jövőben is.

Az IBM is felülmúlta az előzetes várakozásokat: negyedik negyedéves bevétele a szolgáltatási üzletág kiugró teljesítményének köszönhetően 29 milliárd dollárra nőtt, ebből az előző évihez képest 9 százalékkal több, 5,2 milliárd maradt profitként a cégnél. Az év egészét 99,9 milliárdos forgalommal zárta az IBM. Mindez azt jelzi, hogy az amerikai vállalatok a válságon túllépve ismét egyre többet költenek informatikai beruházásokra, szolgáltatásokra, amit a konjunktúra biztos jeleként értelmeznek a szakemberek.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.