Orbán: Ez egy disznóól!
– Tavaly Magyarországon meghamisították a költségvetést, 6,5-7 százalékos államháztartási hiányt hagytak ránk, csődhelyzetben voltunk, de mi nem megszorítottunk, hanem konszolidáltunk. Gazdaságtörténeti bravúrt hajtottunk végre, akkorát, amilyenre utoljára 1946-ban volt példa. De nemcsak a pénzügyi helyzetet konszolidáltunk, hanem megerősítettük a bizalmat, az önbizalmat és a reményt –méltatta kormányát Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter az Új Széchenyi-terv (ÚSZT) bemutatóján. Hozzátette, a kormány elkötelezett abban, hogy 2011–2014-ben az államháztartási deficit három százalék alatt maradjon. Erre az EU tagországai közül mindösszeg három-négy állam lesz képes – mondta. A tárcavezető sokat vár az ÚSZT-től, amely szerinte és Orbán Viktor miniszterelnök szerint is kulcsa annak, hogy Magyarországon sikeres gazdaságpolitikát lehessen folytatni. Mint azt Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter mondta, az ÚSZT-ben mintegy 2000 milliárd forint uniós forrást tudnak felhasználni, amiből 1100 milliárd forintra már a következő hetekben meghirdetik a pályázatokat.
Matolcsy György elmondta, 2011–2014 között az uniós pénzek, a hozzájuk kapcsolódó társfinanszírozás és a nemzeti programok révén hétezermilliárd forint forrással évente öt százalékkal növelik a beruházásokat, így 2014-ben már évi 25 százalékos lesz a ráta. Ugyanekkor a GDP négy-hat százalékkal nő. Mindezek következtében várakozása szerint csak 2014-ig 300 ezer új munkahely jön létre. Ahogyan Matolcsy György mondta, az ÚSZT révén Magyarország sereghajtóból éllovas lesz, és bizonyos területeken az unió legjobb számait, eredményeit produkálja majd. Szerinte ehhez jó úton van az ország, hiszen az államadósságot egyszeri intézkedésekkel csökkentették, azaz elindították a konszolidációt, az ÚSZT elősegítette várhatóan nagyobb növekedés, illetve a beruházások megindulása pedig azt eredményezi, hogy a GDP-hez képest folyamatosan mérséklődik az államadósság.
– Idén sok minden eldől a jövőnkről, 2011 a megújulás éve – mondta Fellegi Tamás. Az ÚSZT keretében a következő hetekben meghirdetendő pályázatok révén 1100 milliárd forint uniós forrás használható fel, amihez hozzáadódnak a költségvetési fejlesztési pénzek és a Magyar Fejlesztési Bankon át elérhető összegek. A 93 új felhívás kereteiből a foglalkoztatás növelésére 67,3, vállalkozásfejlesztésre 173,13, közlekedésre 78,94, egészségiparra 31,12, a zöldiparra 120,5 milliárd forint jut. A kiemelt projektekre 562,7 milliárd forintot szánnak. Az uniós pénzügyi eszközök mellett – mikrohitelek, kockázati tőke – a vállalkozásokat segítik majd az MFB-konstrukciók és az Új Széchenyi-kártya, amely forgóeszközre, beruházásra és pályázati önrészre is biztosít hitelt. Fellegi változásokat jelentett be, miszerint a jövőben gyorsabb, átláthatóbb, egyszerűbb lesz a pályázás.
– Most dől el, milyen lesz a következő tíz évünk – csatlakozott Fellegihez Orbán Viktor. – Ha komolyan gondoljuk a megújítást, akkor vállalnunk kell a konfliktusokat is – tette hozzá. – Ugyanakkor az ÚSZT végre egy olyan dolog, amely a közélet barátságos arcát képviseli – jegyezte meg. Mint mondta, hallotta a kritikákat, amelyek szerint túl sokáig készült az ÚSZT, és azokat a felvetéseket is észrevételezte, amelyek nem értették, miért nincs egy kézben a fejlesztéspolitika, miért oszlik meg Matolcsy György és Fellegi Tamás között. Mint mondta, egyrészt a nyílt tervezéshez idő kell. Másrészt Matolcsy György távlatos kitekintése, amely elhelyezi Magyarországot a világban, kell ahhoz, hogy a fejlesztéseknek célja legyen, s hogy Fellegi Tamás olyan pályázatokat hirdethessen meg, amelyekre a közeljövőben kerül sor. „Nemcsak jobb kezem van, hanem bal is, és a jobb tudja, mit csinál a bal” –jelentette ki. Hozzátette, Fellegi Tamás finoman fogalmazó akadémikus, ő azonban az eddigi pályázati rendszert keményebb szavakkal illetné. S ezt nyomban meg is tette: egy disznóól! Átláthatatlan, körülményes, hatalmi pozíciókat erősítő, korrupt, embereket megalázó – folytatta. Majd megjegyezte, életében már módjában állt személyesen is kitakarítani több disznóólat, így tudja, miről beszél.
Orbán Viktor kéjes aberrációnak nevezte, hogy a magyar közélet, főképp a baloldaliak minden egyes gazdasági konferenciától azt várják, hogy a kormánya végre ejtse ki a megszorítás szót. – Sosem fogom megérteni, hogy a baloldal gazdaságpolitikai logikájának miért áll a középpontjában a megszorítás, és miközben a saját társadalmi bázisuk is retteg ettől, miért éreznek kéjes kielégülést, amikor meghallják, hogy megszorítás –mondta. Elismerte, hogy Magyarország nem költhet annyit, amennyit költ, ezért a kiadásokat csökkenteni kell, egyes területeken a bevételeket növelni kell, de ez nem megszorítás, ez Magyarország újjászervezése –magyarázta. Az újjászervezésre azért van szükség, hogy az ország elrugaszkodhasson, a gazdaságot azért kell megújítani, hogy ne rogyassza össze egy világválság első szele. – Ha végig tudjuk vinni azt a programot, aminek fontos eleme az Új Széchenyi-terv, Magyarország termelékenység szempontjából versenyképes lesz Kínával és Brazíliával szemben is – vetítette elő az új jövőt a miniszterelnök.
Egyszerűbben, gyorsabban
Az Új Széchenyi-terv esetében a támogatási keret teljes egésze elérhető, vagyis megszűnnek a beadási határidők okozta problémák. Az automatikus pályázatok meghirdetésének előnye, hogy gyors döntést tesz lehetővé, mivel nincs értékelési szakasz az eljárásban, bár hátránya, hogy viszonylag szűk kör élhet a lehetőséggel. Csökken a nyilatkozatok száma, elegendő lesz egyetlen űrlapot kitölteni, melyben a pályázó vállalja, hogy a megvalósítás során a hazai és közösségi jogszabályokat betartja. Az eddigi 24 jogszabály helyett egy kormányrendelet szabályozza a folyamatokat.