A bankok nem zárkóznak el
A bank szerint a frankhitelek euróra történő átváltása nagyobb kiszámíthatóságot eredményez, ugyanakkor nehéz megítélni, hogy a franknak az elmúlt időszakban tapasztalt jelentős erősödése tartós marad, vagy átmeneti jelenség. A jelenlegi, kiemelkedőenmagas árfolyamszinten történő konverzió a későbbiekben egyaránt bizonyulhat jó vagy rossz döntésnek. Az árfolyamokon túl fontos a kamatok várható alakulása is. Bár pillanatnyilag a frank- és az euró kamatok igen közel kerültek egymáshoz, a tapasztalatok szerint a svájci kamatszint általában az eurókamat alatt alakul.
Az OTP szerint hosszabb távon legvalószínűbb, hogy a frank–euró kamatkülönbözet visszatér az átlagos szintre. Ez pedig az euróra váltó ügyfelek számára magasabb kamatterhelést fog eredményezni, emiatt egy euróra konvertált hitel törlesztőrészletei, bár minden bizonnyal kiszámíthatóbbak lesznek, nem feltétlenül fognak egyben kisebb, vagy azonos törlesztési terhet jelenteni, mintha valaki a frankhitelnél marad. A kondíciók tekintetében az OTP meg fogja vizsgálni, hogy a PSZÁF elnöke által megfogalmazott ajánlás mely pontjait alkalmazhatja – tették hozzá.
Az Erste Bank egyetért a felügyelet javaslatával, és jelenleg a lehetőségeket vizsgálja, hogy az ügyfelek számára kedvező megoldást tudjon nyújtani – közölte a pénzintézet az MTI-vel. A Budapest Banknál a frankhitelek esetében jelenleg csak a forintra átváltás lehetőségét biztosítják az ügyfelek számára. A frankhitelek euróra váltását az adósok még nem igényelték eddig, ugyanakkor a Budapest Bank nem zárkózik el ettől a lehetőségtől, és vizsgálják a PSZÁF ajánlásában szereplő elképzeléseket – fogalmaztak a hitelintézetnél. A K & H közlése szerint a PSZÁF javaslata a bank részéről további vizsgálatot igényel. A hitelintézet jelenleg kizárólag forintban nyújt kölcsönöket, de kivételes, egyedi elbírálás esetén van lehetőség a meglévő frankhitel euróra váltására.
Egységes fellépésre nem lehet számítani a bankok részéről, legalábbis erre lehet következtetni Erdei Tamás nyilatkozatából. A Magyar Bankszövetség elnöke az InfoRádiónak elmondta: elképzelhetetlennek tartja, hogy a bankok nagyjából azonos kondíciókkal működő kampányt és csak egy terméket alkalmazzanak. A pénzintézetek néhány héten belül kialakíthatják konstrukciójukat, annál is inkább, mert nemcsak az ügyfeleket, hanem a bankokat és a kormányt is sokkolta a hirtelen megugró svájci frank árfolyama – tette hozzá.