Lassabban húz az eurózóna
Ha nem is bővül olyan tempóban, mint a német gazdaság, de az euróövezet növekedésére sem lehet panasz. Az eurót használó tizenhat országban a GDP 0,3 százalékkal nőtt a tavalyi harmadik negyedévben az április–június közötti időszakhoz képest. A második negyedévben még egy százalékkal gyarapodott az euróövezet gazdasága, ám az előző év azonos időszakához képest még így is 1,9 százalékkal nőtt a zóna teljesítménye. A lassulás egyébként pont Németország számlájára írható: Európa legnagyobb gazdaságában 0,7 százalék volt a növekedés (igaz, ezzel továbbra is az első az euróövezetben) a második negyedévi 2,3 százalékos bővülést követően. Az euró-övezet országai közül csupán Görögországban volt továbbra is recesszió, a gazdaság ott 1,3 százalékkal zsugorodott.
Az Eurostat adatai szerint az Európai Unió kelet-európai tagországai jobban teljesítettek a tavalyi harmadik negyedévben az uniós átlagnál – legfőképpen a német export húzóerejének köszönhetően. Míg az eurózónában az említett 0,3 százalékkal nőtt a gazdaság, a 27 uniós tagországban átlag fél százalékkal. A legjobb eredményt ezúttal is Lengyelország produkálta, 1,3 százalékkal gyarapodott a GDP a harmadik negyedévben, Csehországban és Szlovákiában egy-egy százalékos, Magyarországon 0,8 százalékos növekedést regisztrált az uniós statisztikai hivatal. Már Bulgáriában is 0,7 százalékkal nőtt a GDP, csupán Romániában volt visszalépés a gazdaságban (0,7 százalék).
Miközben a gazdaság már növekedési pályára állt, amunkanélküliség novemberben még mindig stagnált az euróövezetben, s továbbra is 12,5 éves csúcson maradt. (A huszonheteknél sem változott az arány, maradt 9,6 százalék.) A hónap során átlag 15,9 mil lióan voltak munka nélkül, ez 39 ezerrel kevesebb októberhez képest, de 347 ezerrel több az egy évvel korábbinál.
Az euróövezetben a legmagasabb, 20,6 százalékos munkanélküliség Spanyolországban volt, Írországban 13,9 százalék, Portugáliában 11 százalék, míg Németországban 6,7, Franciaországban pedig 9,8 százalék. Bár az eurózónát sok kritika éri az utóbbi időben, s egyes elemzők nem tartják elképzelhetetlennek az övezet széthullását sem, az Európai Központi Bank (EKB) elnöke szerint az euró legalább olyan stabil, mint egykor a német márka volt, az euróövezetet pedig nem fenyegeti infl ációs veszély. Jean-Claude Trichet egy pénteki előadásában hangsúlyozta, hogy az európai gazdasági és valutaunió valutapolitikai pillére árstabilitást teremtett a közös pénzt használó országok hatalmas térségében, és minden jel arra utal, hogy a belátható jövőben is biztosítja az árak szilárdságát. Az euró zóna nem az inflációval hadakozó országok közössége, és nem is lesz az – fogalmazott Trichet, alig néhány nappal az új inflációs adatok megjelenése után, amelyek szerint a fogyasztói árak 2,2 százalékkal nőttek éves szinten, és így több mint két év után ismét meghaladta az EKB-nál az árstabilitás határának tartott két százalékot.
Elemzők azonban az inflációmegugrását az energia és az élelmiszer drágulásának tulajdonítják, és felhívják a figyelmet, hogy továbbra is alacsony, csupán egy százalék az úgynevezett maginfláció (amelynek számításakor az élelmiszer- és energiaárak alakulását nem veszik figyelembe), ezért a jegybank még sokáig várhat a kamatemeléssel. Az EKB irányadó kamata 2009 májusa óta rekordalacsony, egy százalék. A kamatot meghatározó testület, az EKB kormányzótanácsa legközelebb a jövő héten tart ülést, és várhatóan nem határoz változtatásról.
Euforikus hangulatban az üzleti szféra
Legutóbb 2007 októberében járt olyan magasan az euróövezet üzleti hangulatindexe, mint most. Az Európai Bizottság által közölt mutató decemberi értéke az előző havit 1,1 ponttal meghaladva 106,2 pontra nőtt. Az összetevők közül az üzleti hangulat mérőszáma ugrott meg leginkább, s 0,6 pontról 4,7 pontra javult, elsősorban a német gazdaság robusztus növekedésének hatására. Ezzel szemben a fogyasztói hangulat tovább romlott, s a novemberi –9,4 pontról –11 pontra süllyedt. Az elemzők ezt azzal magyarázzák, hogy főként az euróövezet országaiban a lakosság az életbe lépő megszorítások miatt kiváró álláspontra helyezkedett, s nem költekezik nyakló nélkül.