Spanyolok landolnak Ferihegyen

A spanyol ACS-csoport 30 százalék fölé tornászta részvényhányadát a Ferihegyi repülőteret is üzemeltető Hochtiefben, s ezzel megnyílt előtte a lehetőség, hogy a szabadpiacon vásárolja össze azt a részvénymennyiséget, amivel 50 százalék fölé növelheti tulajdonrészét a német cégben.

Újabb mérföldkőhöz ért a spanyol és a német építőipar gigászai között zajló, elmérgesedő felvásárlási harc, amely 2007-ben kezdődött az Actividades de Construccion & Servicios SA (ACS)-csoport és a Hochtief között. Akkor a spanyolok 1,26 milliárd euróért 25 százalékos részesedéshez jutottak a német építőipar büszkeségében. A következő nagy lépést tavaly ősszel tette meg az ACS, amikor 2,7 milliárd eurós részvénycserés ügylet révén akarta magát a Hochtief legfőbb irányítói szerepébe navigálni. Az ACS kilenc sajátrészvényt kínált öt Hochtief-papírért cserébe, ám a tulajdonostársak nem rohamozták meg a spanyolok által megbízott brókercéget, mivel gyakorlatilag egy fillér hasznuk nem származott volna az ügyletből.

Német elemzők szerint az ajánlat nem volt attraktív, már csak azért sem, mert a spanyol céget túl-, a németet pedig indokolatlanul alulértékeli. Más kérdés, hogy nem mindenki szeretneegy 10,4milliárd eurós adósságállományt felhalmozó spanyol vállalat részvényesévé válni. A Hochtief vezetői sem ajánlották a cserét, ennek ellenére sikerült 2,38 millió részvényt összeszedni, s ezzel mára 30,34 százalékra hizlalni a Hochtief-pakettet.

Ami nem kis teljesítmény, ha azt nézzük, hogy a németek időközben tízszázalékos, négyszázmillió eurós, barátságtalannak minősített tőkeemelést hajtottak végre december közepén. A részvényeket a Qatar Holding, az emírség befektetési társasága jegyezte le. Ezzel egycsapásra 2-3 százalékponttal csökkent az ACS részesedése, azaz enynyivel több részvényt kellett felhajtaniuk a 30 százalék eléréséhez. Ez sikerült is.

Florentino Perez ACS-vezérigazgató – egyben a Real Madrid futballklub elnöke –arról híres, ha teheti, kerüli a készpénzes ügyleteket, inkább részvénycserés megoldással igyekszik partvonalon kívülre szorítani az egyesülési hírekre rászabaduló, árfolyamfelhajtó spekulánsokat. Ezt már bebizonyította 2003-ban, amikor az ACS és a helyi vetélytárs, a Dragados egyesülését levezényelte. Először 33 százalékot szerzett a Dragadosban, majd később egy részvénycserés ügylet keretében egybeolvasztotta a kettőt, létrehozva a Pireneusi-félsziget legnagyobb építőipari óriását.

A receptet alkalmazhatja most is, ám ezúttal nem feltétlenül kell az összes Hochtief részvényt megvennie. A német szabályok szerint, ha elérte a 30 százalékot, akkor bárkitől, bármilyen áron szabadon vásárolhat részvényt, s nem kötelezhető 51 százalékot meghaladó pakett felhalmozására. Ilyen, meghatározó tulajdonrésszel amúgy is ő lesz az úr a házban. És ebben bízva a költséges párhuzamosságok kiiktatásával, részlegek eladásával nem kis pénzre tehet szert, amivel csökkentheti adósságállományát. Ráadásul az ACS bírja a német szakszervezetek támogatását is, miután elbocsátási moratóriumot hirdetett 2013-ig.

Az ACS számára logikus döntés a kiterjedt nemzetközi kapcsolatokkal és céghálózattal rendelkező Hochtief megszerzése. Maga a német piac is felettébb kívánatos a számára, noha a beinduló gazdaság mellett bevezetett költségvetési megszorítások egyelőre nem kedveznek a nagyszabású építőipari beruházásoknak. A németek azonban sokhelyütt, így Ausztráliában és az Egyesült Államokban is piacvezetők – a Leighton, illetve a Turner révén –, vagyis külföldön meg tudják szerezni az odahaza kieső bevételeket.

Az ügynek magyar vonatkozása is van, hiszen a Ferihegyi repülőteret üzemeltető Budapest Airport Zrt. 2007 nyarától a Hochtief-csoporthoz tartozik. A németek az első privatizációs pályázaton nyertes brit BAA-tól vették meg céget.

Nyerő típus

Florentino Perez hazai pályán sem szeret veszíteni. Az ACS-vezér az Iberdrola áramtermelőnél is átvitte akaratát, noha ott sem várták tárt karokkal. Sőt Ignacio Sanchez Galan vezérigazgató kerek perec elutasította Perez kérését, hogy az ACS tagot küldhessen az igazgatóságba azután, hogy 12 százalékos részesedést szerzett az Iberdrolában. Galan ezt augusztusban azzal tagadta meg, hogy a cégek az energiaiparban egymás konkurensei, mire Perez azt mondta, 20 százalék fölé viszik részesedésüket, és azzal bevásárolják magukat az igazgatóságba. Így is lett, a spanyol tőzsdehatóság hétfői közlése szerint már 20,2 százalék felett járnak, s a hírek szerint meg sem állnak 25-ig. Perez tehát ismét nyert.

Jól jönne a német piac az ACS-nek
Jól jönne a német piac az ACS-nek
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.