Törékeny a svájci jókedv
A zavaros időkben értékállósága miatt pénzügyi menedékként szolgáló svájci frank most, az euróövezeti adósságválság közepette sem esik ki szerepéből. Az euróval szemben töretlenül erősödő, újabb és újabb rekordokat döntő alpesi deviza miatt azonban egyre többen panaszkodnak, immár Svájcon belül is. Az erős frank kockázatot jelent a gazdaság dinamikus fejlődésére, noha vészhelyzetről azért még korai lenne beszélni – ismerte el Aymo Brunetti, a gazdasági tárca stratégiai tervezésért felelős vezetője. Emlékeztetett arra, hogy az utóbbi három évben az angol font 40 százalékkal értékelődött le a frankhoz képest, az euró csak az idén 15 százalékkal lett olcsóbb, árfolyama karácsony táján történelmi rekordot állított fel: egységnyi közös valutáért már csak 1,25 frankot kellett adni. A válság 2008-as kirobbanása óta a dollár/frank árfolyam 20 százalékkal gyengült, s bekövetkezett az a csoda, hogy a frank a paritáson túl is erősödött a zöldhasúhoz képest. Az év végén 0,95 környékére süllyedt a keresztárfolyam, amely 2001-ben még 1,8-nél járt.
A pesszimisták szerintmindez a svájciak exportját, s ezen keresztül a gazdasági növekedést veti vissza, egyes előrejelzések szerint az idei 2,7 százalékos GDP-bővülés 2011-ben akár 1,5 százalékosra zsugorodhat. A Rolex óráknál a frank drágulása nem oszt, nem szoroz, az kurrens cikk marad akkor is, ha 10-20 százalékkal többet kell kiadni érte, de a „hétköznapi” termékekre ez már nem mondható el. Az élőmarha-export például a tavalyi 5779 darabról az idén 313 darabra zuhant vissza a gazdaszövetség adatai szerint, igaz, ebben a központi támogatások megvonása is felelős – írja az AFP.
Nagyobb vesztes a híres svájci vendéglátás: a 14,4 milliárdos üzletág számára sorscsapás a frankerősödés: a turizmusból élők az árfolyamgörbéket vizslatják, és a foglalások elmaradásán siránkoznak. Egyetlen remény a téli sportoknak kedvező időjárás, amely a kiváló infrastruktúrával párosulva kellő vonzerőt jelent a szomszédos országok síelői számára.
A BAK gazdaságkutató becslése szerint a szezonban a vendégek száma 2,2 százalékkal lesz kevesebb a tavalyinál, míg az euróövezetből érkezőknél ötszázalékos lesz a visszaesés. A síparadicsomokban felvonókat üzemeltető társaságok eddig 5,2 százalékos bevételcsökkenésről számoltak be. Ha a nyári forgalom jelentős hányadát kitevő kínaiak és indiaiak is megtanulnának síelni, az maga lenne a Kánaán, de erre egyelőre nem sok esély mutatkozik. Az orosz vendégekre viszont stabilan építeni lehet, nem úgy a britekre, utóbbiak száma tavaly 18 százalékkal csökkent, és aki jön, az is kevesebbet költ mint korábban.
A drága frank olcsóvá teszi ugyan az importot, ám ennek sem lehet maradéktalanul örülni, hiszen az áruházak polcait elözönlő külföldi cikkek a hazai gyártókat és termelőket lehetetlenítik el, miközben deflációt gerjesztenek, ami a jegybank szemében vörös posztónak számít. A svájci kereskedő azonban nem szívesen kerekít lefelé, megszokta, hogy –különösen az autók és az élelmiszerek esetében – magas haszonkulccsal dolgozzon, s ebből ha nem muszáj, nem is enged. Pedig ezzel önálló beszerzési források felkutatására sarkalja a helyieket, akik közül egyre többen internetes áruházakból, külföldről vásárolnak – az erős franknak köszönhetően sokkal olcsóbban. Megtakarításra nem ösztönzi őket a rekordmélyen lévő alapkamat sem.
Elemzők reményei szerint 2012-ben konszolidálódik majd a helyzet, de hogy milyen árfolyamon, azt nehéz megjósolni. Minden az euróövezeti válság alakulásától függ, a svájci jegybank által felvázolt legsötétebb forgatókönyv szerint elképzelhető, hogy egy frankért két eurót fognak majd adni. Az általános vélemény szerint eddig nem fajulhatnak a dolgok.
Konjunktúrára ítélve
Robusztus gazdasági növekedésre utaló adatot tett közzé zürichi KOF kutatóintézet, amelynek fél évre előretekintő konjunktúraindexe decemberben 2,10 volt, szemben a novemberi 2,13-mal. Az immár harmadik hónapja tartó minimális csökkenés megfelelt az elemzői várakozásoknak, s azt jelenti, hogy a svájci gazdaság menetelése folytatódik, bár üteme 2011-ben visszafogottabb lesz. Ursina Kubli, a Bank Sarasin & Cie devizaelemzője a Bloombergnek úgy vélte, hogy a válságból való gyors és dinamikus kilábalást az erős frank nem hátráltatja. A hírre a frank mind a dollárhoz, mind az euróhoz képest 0,2 százalékot erősödött, hajszálnyira elmaradva a történelmi rekordtól.