Kis karácsony – nagy lakástűz
Bőven volt idén munkájuk a biztosítóknak. A viharok, az ár- és belvizek, a vörösiszap-katasztrófa mind rengeteg kárt okozott emberéletben és egészségben, házakban és autókban, ipari létesítményekben és mezőgazdasági területekben. A pénzügyi felügyelet (PSZÁF) adatai szerint az idei első kilenc hónapban csak a tűz- és elemi károkra 38 milliárd forintot fizettek ki a biztosítók, nyolcvan százalékkal többet, mint az előző év azonos időszakában (21 milliárd forint). A kárfelmérők azonban az év végi ünnepek alatt sem pihenhetnek. Az időjárás mellett ilyenkor jellemzően szezonális balesetekkel van dolguk a szakembereknek: a híradások szerint az idei karácsony sem múlt el karácsonyfák, adventi koszorúk okozta káresemények nélkül. – A statisztikai adatok szerint december 23-a és január 4-e között ötven százalékkal nő a figyelmetlenségből eredő háztartási balesetek, lakástüzek száma – mondja Marosvölgyi Péter, az Aegondirekt.hu szakmai igazgatója.
– A lakástüzek negyedéért felelős csillagszórók, gyertyák, adventi koszorúk mellett sok balesetet okoznak télen a lefagyott utak is. Az Aegon Magyarországhoz például a szokatlanul hideg novemberben hat százalékkal több csonttörést jelentettek be, mint egy évvel ezelőtt. A társaságnál az ilyen jellegű károkra a tavalyi 16,8 millióval szemben most 19,6 millió forintot fizettek ki. Bár az utcán sem árt az óvatosság, a tapasztalatok szerint valójában a csonttörések jó részét otthon vagy sportolás, szabadidős tevékenység közben szenvedjük el. Még télen is csupán az esetek tíz százaléka hozható összefüggésbe az időjárással, a közlekedési viszonyokkal – hívja fel a figyelmet Vereczki András, az Aegon Magyarország vezérigazgató-helyettese.
Komoly károkat okozhat a hó is. A hó súlya alatt beszakadt, sérült tetők kárainál a biztosító elsősorban a tető állapotát, annak karbantartottságát vizsgálja. A tetőkárok kialakulásához sok esetben a tető rossz állapota (elkorhadt, szúette tetőgerendák, tetőlécezés), illetve a kivitelezési hibák (alulméretezett tetőszerkezet) vezetnek. Idén az első hó is hamarabb jött, ám komolyabb károkat még nem okozott. Bár az Aegon Magyarország az egy évvel korábbi nullához képest idén novemberben már 18 bejelentés érkezett hónyomáskár miatt, ez meg sem közelíti a tavaly februári időszakot, amikor a tartósan megmaradó hótakaró következtében 1739 bejelentést kapott a cég, s ezt márciusban további 769 követte.
A téli időjárás azonban nem csak a saját ingatlanunkban tehet kárt. Amennyiben a ház előtt valaki elcsúszik a járdán, illetve a tetőről gyalogosra, gépjárműre zuhan egy hótömb vagy jégcsap, akkor azért az ingatlan tulajdonosai tartoznak kártérítési kötelezettséggel, ha megállapítható a felelősségük. Sokan azt hiszik, már az is elég, ha jól látható helyre kifüggesztik a hóomlás veszélyére figyelmeztető felhívást. Ám ez valójában csak akkor számít, ha közben a háztulajdonos azt is dokumentálni tudja, hogy ezzel párhuzamosan hozzákezdett a közvetlen veszélyhelyzet megszüntetéséhez. Az ingatlanok tulajdonosával, a házközösségekkel szemben rendszerint nem a károsult, hanem például gépkocsijának biztosítója jár el, és ilyenkor gyakran komoly összegekre rúg a bíróság által megítélt követelés. Amennyiben az épületnek nincs felelősségbiztosítása, a tulajdonos – társasház esetében –a tulajdoni hányadnak megfelelő arányban köteles helytállni az okozott kárért.
Szilveszterkor több a betörés
Az Aegondirekt.hu adatai szerint az év végén a leggyakoribbak a lopáskárok, szilveszterkor pedig az éves átlaghoz képest negyedével nő a betörések száma. Sokan barátoknál, rokonoknál búcsúztatják az óévet, üresen hagyják a lakásukat, amit a betörők kifigyelnek, a petárdák és a tűzijátékok hangzavara miatt pedig könnyebben tudnak bejutni a kiszemelt házba. – Ha elutazunk, célszerű égve hagyni a lámpákat, illetve bekapcsolni a rádiót.
Manapság divatos megosztani másokkal a közösségi portálokon, hogy éppen hol bulizunk, de ebben az esetben ne közöljük a világhálón ezt az információt – figyelmeztet Marosvölgyi Péter szakmai igazgató.