Csak mutatóba maradt lakásépítő

Hatszázalékos kamatra kínált, árfolyamkockázat nélküli forinthitellel szinte csodát lehetne tenni a lakáspiacon – véli a Corvin-sétányt építő cég vezetősége. A töredékére zsugorodott újlakás-piac helyzete immár az építőipari foglalkoztatást is komolyan veszélyezteti.

Egy új lakás eladásából harminc százaléknyi adó, járulék és illetékbevétele van az államnak, ami idén átlagosan hétmillió forint volt lakásonként, mert a piacon a húszmillió forint körüli áron kínált ingatlanokra korlátozódik a kereslet. A Futureal csoport, illetve leánycége, a Cordia Zrt. tapasztalatai szerint mindazonáltal a kereslet már túl van a mélyponton, a tavaly egész évben eladott ezernyolcszáz budapesti új lakáshoz képest az idén várhatóan kétezerkétszázat értékesítenek városszerte a beruházók. Csakhogy az idei első fél évben mindössze hétszáz új lakás jelent meg a kínálatban, szemben az öt évvel ezelőtti évi tízezerrel, ami időarányosan, vagyis hat hónapra vetítve ötezer átadást jelentett. A bankhitelhez alig, csak óriási önerővel jutó fejlesztők a vevők pénzéből építenek, ami óriási kockázat a vásárlók számára is.

A lakásépítések visszaesése immár az építőipart is komolyan sújtja, mostanában futnak ki a válság előtt indított projektek, és nincsenek új megrendelések. Emiatt a Futureal csoport vezetői úgy látják, az építőipari mélypont jövőre jön el. Ugyanakkor több olyan, az államnak pénzbe nem kerülő szabályozási kérdést meg lehetne oldani, ami fölöslegesen nehezíti a fejlesztők dolgát – tette hozzá Földi Tibor, a Cordia vezérigazgatója. Ilyen például a társasházi törvény azon előírása, miszerint egy építési engedélyhez az összes szomszéd hozzájárulása szükséges. Van olyan építkezés, amihez majdnem három év kellett, mire mindegyik érintett tulajdonos szomszédot sikerült felkutatni.

A Corvin sétány azonban a válság ellenére tovább épül, sőt jövő tavasszal a nemrég átadott bevásárlóközpont után egy „gasztronegyeddel” is kiegészül – tudtuk meg. A már felépült lakóházak földszinti üzlethelyiségeit eleve úgy alakították ki, hogy ott egységes koncepció alapján egy kereskedelmi-szolgáltató övezet jöhessen létre. A Liszt Ferenc tér sikerén felbuzdult beruházók végül egy, a környék irodaházaiban dolgozók által is igényelt vendéglátóhelyek kialakítása mellett döntöttek. Az üzlethelyiségek mindegyike megkapta az alapító okiratban a vendéglátást is megengedő vállalkozási lehetőséget, és az összes vendéglátóegységnek terasza is lesz. A Corvin sétányon nemcsak éttermek, hanem mindenféle, az alapanyagbeszerzést biztosító szaküzletek is helyet kapnak.

A Futureal következő, nagyobb lélegzetű beruházása az Etele térre tervezett, 42–44 ezer négyzetméteres bevásárlóközpont építése lesz. Az egyelőre Etele City Center néven futó projekt tervének megvalósítása a négyes metró megépítésétől függ – számítások szerint 2014-ben nyílhat meg a komplexum. Az Etele tér átmenő forgalma a közlekedésfejlesztések után nagyobb lesz, mint a Nyugati vagy az Örs vezér téré.

„Gasztronegyeddel” egészül ki a Corvin sétány
„Gasztronegyeddel” egészül ki a Corvin sétány
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.