Hiányolják az állami védelmet az adósok
Judit kiszámolta, hogy az árfolyamkülönbség egymillió forintos kárt okozott számára, hiszen az elmúlt években befizetett egymillió forintos előtörlesztése elenyészett. Helyzetéről azt mondta: „Úgy állok, mintha eddig semmit sem fizettem volna viszsza”. Arra a kérdésünkre, miszerint az elmúlt fél évben a bankjától vagy a kormányzattól kapott-e felvilágosítást, konkrét segítségnyújtást, Judit azt válaszolta: a banktól semmilyen tájékoztatást nem kapott, a kormány részéről pedig szerinte csak ígéretek hangzottak el a devizahitelesek megsegítésére vonatkozóan, konkrét intézkedés híre hozzá nem jutott el.
Géza 45 éves debreceni középvezető egy multicégnél, aki viszonylag magas fizetésének köszönhetően 2006-ban 10 millió forint svájcifrankalapú készpénzhitelt kapott, amelynek fedezetéül jelzálogot jegyeztek be belvárosi családi házára. Ugyanakkor svájcifrank-alapú hitelre vásárolt egy autót is. Az árfolyam-ingadozást ő is megérezte, hiszen míg korábban havonta mintegy 125 ezer forintot fizetett, az utóbbi fél évben már havi csaknem 180 ezer forintot fordít törlesztésre. Ma már anyagi gondokkal küzd, hiszen gondoskodnia kell az elvált feleségével élő lányáról is, aki egyetemistaként félévente 300 ezer forintos tandíjat fizet. Géza elmondja: meghirdette eladásra a házát, hogy pénzhez jusson, de hat hónap alatt senki sem jelentkezett a hirdetésre.
A középvezető nehezményezi, hogy a kormány nem tett jelentős lépéseket a pénzzavarba került emberek megsegítésére. Mint mondja, ez az oka annak, hogy ő maga „jobban bízik a bankjában, mint a kormányban”. Bankja ugyanis pár hete arról tájékoztatta: mivel megbízható adósnak számít, a törlesztőkamatát – a svájci frank magas árfolyama miatt – havi 0,75 százalékkal csökkentik. A gyakorlatban ezt azt jelenti, hogy Géza decembertől havonta 40 frankkal kevesebb törlesztést fizet.