Német–francia nem a kötvényre

Az adó- és foglalkoztatási politikában hangolná össze tevékenységét Berlin és Párizs, hogy a jövő heti uniós csúcs előtt megmutassa a többieknek a megfelelő közös utat. A friss, de homályos állásfoglalás viharos napok, éles szócsaták és jegybanki figyelmeztetések után született.

Miután hosszabb hallgatás után Nicolas Sarkozy francia elnök felsorakozott az eurózóna folyamatait és szabályait lassan egyedül meghatározó Angela Merkel német kancellár mellé a valutaövezet saját kötvényének és a mentőalapba helyezett pénzösszeg emelésének az ellenzésében, a két európai vezető pénteki freiburgi találkozója nem is hozhatott ebben a tekintetben újdonságot. Ám az EU jövő heti csúcstalálkozója előtt részletesen nem taglalt tervvel álltak elő, amely az adó- és foglalkoztatáspolitika szorosabb összehangolását célozná. Kimondottan azzal a céllal, hogy a többi uniós tagországnak megmutassák: lehetséges az együttműködés a szűken értelmezett költségvetési kérdéseken túl. Azzal együtt, hogy Berlin nem akar fiskális uniót létrehozni a valutaövezetben, mert attól tart, örökkön-örökké finanszíroznia kellene a gyengébb versenyképességű államokat.

Részben ez magyarázza, hogy Sarkozyvel immár teljes egyetértésben Merkel kijelentette: az euróövezeti kötvény szétterítené a kockázatot a térségben, vagyis felelőtlen magatartásra késztethetne egyeseket, tehát éppen az ellenkező célt érné el. Az ötletet a héten Jean-Claude Juncker luxembourgi kormányfő, az eurócsoport vezére melegítette fel a Financial Timesban, majd miután Merkel nemet mondott, „leantieurópaizta” a német kancellárt, amit persze a német sajtó zöme ingerülten visszautasított. A piacok is észrevették természetesen mindezt, és a héten már a német államkötvények is emelkedtek a valutaövezeti adósságválság megoldását övező bizonytalanságok és ellentmondások miatt.

Merkel és Sarkozy elutasította, hogy a májusban három évre létrehozott stabilizációs alapban emeljék meg máris az euróövezeti államok által elhelyezett 440 milliárd eurót, amelynek töredékét Írország csak a jövő év elején használja fel, ha maga ez az alap a piacról felvesz hitelt. A német kancellár szerint a tagországi gazdaságpolitikai szigor és koordináció a megoldás. Ezt az érvelést egyébként az Európai Központi Bank is magáévá tette, hiszen az olasz kormányzótanácsi tag, Mario Draghi pénteken azt hangoztatta, hogy a frankfurti pénzintézet nem folytathatja a végtelenségig az euróövezeti országok államkötvényeinek felvásárlását, mert ezzel elveszíti függetlenségét és megsérti az uniós alapszerződést. A megoldás nem lehet más, mint a tagországok szigorú fiskális politikája és a strukturális reformok megindítása.

Ám Jean-Claude Trichet jegybankelnök már bírálta Merkel és Sarkozy korábbi másik alkuját, amely gyengítette az Európai Bizottság által kidolgozott javaslatokat a stabilitási paktumot megszegő államok automatikus büntetésére. Merkel azonban ezzel megnyerte Sarkozyt a lisszaboni szerződés módosításának, hogy – mint most már szövegszerűen is kiszivárgott – kerüljön be két mondat az alapokmányba. Rögzítenék, hogy a valutaövezeti államok az eurózóna stabilitásának védelmére mechanizmust hozhatnak létre, amely csak szigorú feltételek mellett nyújthatna támogatást. A német kormánynak erre szüksége van, hogy az alkotmánybíróság ne köthessen bele mindabba, ami jelenleg mentőakcióként zajlik a görögök és írek pénzügyi megtámasztására.

Az európai csúcstalálkozó elé kerül a jövő héten a mentőalap állandó építményének a létrehozása, s nyilván éles viták bontakoznak ki arról, milyen szerepet játszhatnak a magánbefektetők az államadósságok kezelésében, s hogy az eurózóna és az unió tagországai az eddigi javaslatok fényében hogyan szigorítsák a gazdaságpolitikák összehangolásának menetét.

Úgy tűnik a jövő héten pont kerülhet egy másik vita végére is. Miután a múlt hónapban holtpontra jutottak a brüsszeli intézményi egyeztetések az Európai Unió 2011-es költségvetéséről a törvényhozás politikai követelései miatt, a bizottság új tervet készített, amelynek sorsáról már közeledtek a vélemények az egyeztetések során. Pénteken az ipari miniszterek tanácsülésén megszavazták, hogy jövőre a kiadások 2,9 százalékkal emelkedhetnek, de a kormányok képviselői engedményeket tettek a rendelkezésre álló tartalékot illetően, ami a törvényhozók egyik követelése volt. A saját források és a következő költségvetési időszak alakításának forgatókönyvét övező politikai vitát leválasztották a büdzséről, így ha az EP a jövő héten áldását adja, akkor az EU nem úgy kezdi 2011-et, hogy a 2010-es kiadásokat 12 részre osztva hónapról hónapra kell gazdálkodnia, ami a megszorításokkal teli időkben nagyon rossz üzenet lett volna az uniós polgárok és a globális partnerek számára.

Az évtized végére lehet eurónk

Londoni elemzők szerint Magyarország legkorábban 2019-ben csatlakozhat az euróövezethez, valószínűleg Lengyelországgal együtt, a cseh euró pedig akár a 2020-as évekig is késhet. Igaz, az euróövezeti adósságválság miatt már nem is tűnik olyan vonzónak a valutauniós tagság e három ország számára, mint korábban – teszik hozzá. Kérdés persze, hogy lesz-e még egyáltalán mihez csatlakozni tíz év múlva. Az elemzők most úgy látják, hogy az euróövezet felbomlásának kockázata ugyan minimális, ám semmiképpen sem zéró, és valószínűleg növekszik.

Nicolas Sarkozy és Angela Merkel egy freiburgi sütödénél. Hasonló ízlés
Nicolas Sarkozy és Angela Merkel egy freiburgi sütödénél. Hasonló ízlés
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.