Selmeczi keveri az önkéntes kasszát a magánnyugdíjpénztárral
Valószínűleg a tájékozatlanság lehet az oka annak, hogy a Honvéd Önkéntes Nyugdíjpénztár vagyonvesztéséről szóló egyes cikkekben több a tévedés, mint a helytálló állítás. Nyilván ezen írások figyelmetlen elolvasása után állította Selmeczi Gabriella nyugdíjvédelmi megbízott, hogy a Honvéd Magánnyugdíjpénztár csaknem 200 millió forintot bukott ingatlanbefektetéseivel. Ez az információ azonban alapvetően téves.
Az ingatlanbefektetések az önkéntes pénztárhoz tartoznak, nem a magánnyugdíjpénztárhoz – mondja a Honvéd Önkéntes és Magánnyugdíjpénztár igazgatója, Szenes Zoltán. Azt azonban ő maga is elismeri, hogy e befektetések kockázatosak voltak. Az ingatlanügyeket – a korábbi állításokkal ellentétben –nem Szenes hozta tető alá, hiszen ő ebben az időpontban, 1999 és 2002 között a NATO Déli Parancsnokságán szolgált Nápolyban, s csak hazatérte után választották a pénztár vezetőségébe, pont azt követően, hogy az ingatlanügyekkel kapcsolatos viták miatt a küldöttközgyűlés visszahívta a korábbi igazgatótanácsot.
A 2000-ben és 2001-ben kötött ügyletekről Szenes Zoltán azt mondja: magánvéleménye szerint a beszerzések azért voltak kockázatosak, mert a közösségi pénzeket kezelő intézménynek mindig az óvatosság elvét kell követnie. Ugyanakkor az ingatlanberuházások törvényesek voltak. Az akkor érvényes szabályozás az önkéntes nyugdíjpénztárak vagyonának öt százalékig engedte a közvetlen ingatlanbefektetéseket. Így vásárolt ez az önkéntes pénztár Sopronban, Bicskén és két balatoni településen fejlesztésre szánt ingatlanokat, annak ellenére, hogy az igazgatótanács nem volt egységes ebben a kérdésben. A történet politikai vetülete, hogy ebben az időben az első Orbán-kormány nem tartotta szükségesnek, hogy változtasson az érvényben lévő szabályozáson. Az ügyletekről pedig tudott a honvédelmi tárca, és a Szász Károly vezette pénzügyi felügyelet sem emelt kifogást.
Az új vezetés 2003 elején úgy döntött, hogy nem vállalja az ingatlanfejlesztések anyagi terheit – azaz nem kockáztat többet –, és a portfóliót eladja. A négy ingatlanelemből eddig hármat értékesítettek, s azt Szenes Zoltán maga is elismerte, hogy az értékesítések csak a piaci árhoz viszonyítva voltak kedvezőek. Ugyanakkor, ha a még meglévő soproni ingatlan csak a piaci értéken kel el, akkor a szaldó már 95 milliós pluszt is mutathat. Ezen ingatlan esetében a 460 milliós piaci árat (mely az önkéntes pénztár vagyonának 1,2 százalékát teszi ki) vitatják az ügyet most kirobbantók, de mint az ügyvezető elmondta, ez a független ingatlanszakértő által megállapított érték. 2008 őszén, a válság idején például 360 milliós vételi ajánlatot kaptak az ingatlanra, amelyet akkor azért nem adtak el, mert a 420 millión nyilvántartott piaci érték alatt volt az ajánlat – mondja Szenes. Pedig a 360 milliós ajánlattal az egész ingatlanportfólió értékesítése nullszaldós lett volna. Azaz semmiképp sem igaz a lapokban említett 200 milliós kár.
Minden befektetési eszköznek megvannak a saját kockázatai, különösen igaz ez az ingatlanok esetében. Az ingatlan olyan, mint a foci, mindenki ért hozzá – jegyezte meg Szenes Zoltán. Éppen a biztonság és felelősség szem előtt tartása miatt a Honvéd Nyugdíjpénztár három vagyonkezelővel, független ingatlanszakértővel dolgozik, melyeket ötévente, pályázat útján választanak ki.
Az egyenruhás kassza fejlődése, gyarapodása töretlen, létszáma és munkáltatóinak száma folyamatosan növekszik. Hozameredményei pozitívak. A pénztár vagyona a harmadik negyedév eredményei alapján 94,3 milliárd forint, ebből a magánpénztáré 55 milliárd. Taglétszámuk 65 737 fő, amelyből 24 012 fő magánpénztári tag. A Honvéd Magánnyugdíjpénztár a hosszú távú hozamok terén a klasszikus portfólióban 3,51, a kiegyensúlyozott portfólióban 2,96, a növekedési portfólióban pedig 2,18 százalékos reálhozamot ért el – hangsúlyozza a pénztár közleménye.
Demonstráció a Hősök terén
Ne hagyd magad zsarolni! – ezzel a címmel hirdetett demonstrációt december 12-re, vasárnap 14 órára a fővárosi Hősök terére „Az én nyugdíjam” elnevezésű civil csoport. A résztvevők tiltakozni kívánnak „az állami nyugdíjrendszerbe való visszakényszerítés, valamint a kormány demokratikus jogokat sértő magatartása és felelőtlen intézkedései” ellen. A szervezők azt kérik, hogy aki céljaikkal egyetért, tűzzön kabátjára kék színű szalagot.