Egységes lesz az uniós szabadalom

Miután tizenegy tagország levélben kérte fel az Európai Bizottságot, hogy indítsa útjára a lisszaboni szerződés által megengedett folyamatot a „megerősített együttműködésre”, a szakminiszterek pénteki tanácsülése után Michel Barnier belsőpiaci biztos jelezte, helyt ad a kérésnek az uniós szabadalom évtizedek óta tartó kálváriájának lezárására.

A megoldásra ötletek tömegével előálló belga elnökségnek nem sikerült konszenzust kialakítania, mert az olasz és a spanyol kormány nem értett egyet a javaslatokkal, hogy milyen nyelven lennének jogilag kötelező erejűek a szabadalmak.

Alapesetben az angol, francia és német nyelvek valamelyikére kellene átültetni a szöveget, a másik két fordítás költségét a vállalkozók visszakapnák amíg a remények szerint el nem készül a Google programja, amely lehetővé tenné az anyagok automatikus fordítását minden nyelvre. A cél az lenne, hogy a tagállamonkénti engedélyezési eljárást unióssal váltsák fel, s a húszezer eurós költséget hatezerre csökkentsék, az európai innovációs tevékenységet pedig versenyképessé tegyék az amerikaival, a japánnal, de mindinkább a kínaival.

Az olaszok és a spanyolok tiltakoznak, de a belgák azt mondják, nem lehetséges teljes egyetértésre jutni, viszont azok az államok, amelyek együttműködnének, hadd haladjanak gyorsabban. Ha a bizottság javaslata elkészül, akkor a tanácsban minősített többséggel, az Európai Parlamentben egyszerű többséggel kell dönteni a megerősített együttműködésről. Ebben pedig lesz bőven feladata a magyar elnökségnek is.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.