Kínos: Matolcsy az unió második legrosszabb pénzügyminisztere

Idén is összeállította az uniós pénzügyminiszterek rangsorát a Financial Times. Matolcsy György nemzetgazdasági miniszternél csak ír kollégája végzett hátrébb a listán.

A televíziós tehetségkutató versenyek Európa-szerte milliókat szegeznek a képernyők elé, akik érdeklődve figyelik, hogy a versenyzők hogyan kezelik a csillogást, az élő adás kihívá sait, meddig tűrik a megpróbáltatásokat, mennyire kitartóak. A Financial Times szerint azonban a hétvégén a reflektor fénye nem rájuk, hanem inkább Európa pénzügyminisztereire vetült, akik szintén komoly kihívások elé voltak állítva idén is. A második világháború óta nem volt ennyire rossz a gazdasági konjunktúra, amelyet a brit üzleti lap szerint az unió pénzügyminiszterei közül többen is sorozatos, rossz irányba ható lépésekkel, intézkedésekkel fejeltek meg.

Ám néhányukban – jegyzi meg a lap – benne van az X-faktor, azaz a tehetség, a döntésképesség, a szerencse keveréke. Az uniós pénzügyminiszterek közül idén a német Wolfgang Schäuble került az első helyre, a tavalyi másodikról. A lengyel Jacek Rostowski 2009-ben hetedik volt, idén azonban második lett a listán. Az előző év legjobb pénzügyminisztere, a franciaChristine Lagarde idén bronzérmes lett. Egy év alatt sokat rontott Ausztria, pénzügyminisztere ugyanis a tavalyi hatodik helyről a tizenharmadikra esett, de az olaszok sem lehetnek büszkék, a 2009-es ötödik hely helyett idén a tizennegyedik pozícióval kell megelégedniük. A legnagyobb előrelépés a görög George Papaconstantinou nevéhez köthető, aki a tavalyi utolsó helyéről tíz pozíciót lépett előre, és a nyolcadik helyig meg sem állt.

Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter viszont az utolsó előtti, tizenhetedik helyen végzett, holtversenyben a spanyol Elena Salgadoval. Utánuk már csak az ír pénzügyminiszter áll, ami egyáltalán nem meglepő annak tükrében, hogy országa két hete kapott nemzetközi pénzügyi segítséget a talpon maradáshoz. Matolcsy György helyezése alapvetően nem jelent visszalépést elődje, Oszkó Péteréhez képest, aki ugyancsak a tizenhetedik volt tavaly. Ám a részletek beszédesek. A Financial Times a rangsort, és a pénzügyi vezetők teljesítményét három szempont – politikai, gazdasági és hitelességi – alapján értékeli. Oszkó Péter azért került a nem túl előkelő utolsó előtti helyre, mert az igénybe vett pénzügyi mentőcsomag miatt korlátozott mozgástere volt, illetve ahogyan az FT fogalmazott, a többi kollégájához képest nehezebb működési feltételek közepette kellett dolgoznia. Az értékelők ugyanakkor felhívták a figyelmet arra, hogy Oszkó Péter nehéz, de döntő jelentőségű költségvetési konszolidációs programot irányít, amit maximálisan elismernek.

Matolcsy György azonban a politikai megítélését tekintve szerepelt nagyon rosszul, konkrétan az utolsó helyen végzett. A gazdasági szempont alapján a miniszter tizenharmadik, a hitelességet tekintve a tizenötödik pozíciót szerezte meg. Az FT értékelése szerint a miniszter iránt a bizalom akkor sérült, amikor Magyarország felfüggesztette a Nemzetközi Valutaalappal folytatott tárgyalásokat. A lap szakértői kifogásolják, hogy Matolcsy adó csökkentéssel kívánja beindítani a gazdaság növekedését, ahelyett, hogy a nemzetközileg is konszenzusos megoldást választaná, amely az állami kiadások visszavágására helyezi a hangsúlyt. Az sem javított a miniszter megítélésén, hogy a hiánycélokat válságadók kivetésével próbálja teljesíteni, illetve a szakértők igencsak kérdésesnek tartják a nyugdíjrendszer-átalakítás hosszú távú fenntarthatóságát is. A lap megjegyzi, Matolcsy György kinevezése óta nagyon sokszor kényszerült arra, hogy magyarázkodjon az elégedetlen befektetőknek.

Nyolcéves szocialista kormányzás után először döntöttek úgy kormánypárti képviselőcsoportok, hogy áttekintik az ellenzék által a költségvetési salátatörvényhez benyújtott módosító indítványokat, és azok közül jó néhány jobbikosat és LMP-set támogatni fognak – közölte tegnap Lázár János, a Fidesz frakcióvezetője. Példaként említette a környezetvédelmet, valamint a bábszínházak, a kortárs táncművészet és az alternatív színházak támogatását. A Jobbiknál kiemelte a várpalotai Trianon Múzeum, valamint a határon túli magyar szervezetek, oktatási intézmények és tanulói ösztöndíjak támogatását. Az MSZP nem tett olyan javaslatot, amely az értékelhetőség szintjét megütötte volna – mondta. (Cs. I.)

Politikai megítélése alapján a sor végén áll
Politikai megítélése alapján a sor végén áll
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.