Vadászat milliárdosokra
Ez olyan jelentős tőkebevonási kényszert jelent a pénzintézetek számára, ami inkább az olcsóbb megoldás felé tereli őket: a szolid, de biztos hasznot termelő vagyonkezelési üzletágaik felfuttatására helyezik át a hangsúlyt. Ehhez azonban gazdag ügyfeleket kell magukhoz csábítaniuk, lehetőleg minél többet.
Megindult tehát a harc a szabadon megforgatható milliárdos vagyonnal rendelkező ügyfelekért. Több módszer létezik erre, egyik a válságot túlélt privátbankok felvásárlása. Így tett szert a Deutsche Bank a Sal. Oppenheim független bankház tehetős kuncsaftjaira. A másik módszer az egyes bankárok átcsábítása – természetesen dúsgazdag ügyfélkörükkel együtt. A németek és a Citigroup is alkalmazza ezt a technikát. A harmadik megoldás a saját vagyonkezelői üzletág felfejlesztése. Ezt követi Goldman Sachs és a JPMorgan, amely 2013-ig 20 százalékkal növeli világszerte az e téren otthonosan mozgó szakembereinek a számát. A válságból a Washingtontól kölcsönkapott 45 milliárd dolláros mentőöv segítségével kikecmergő Citigroup az észak-amerikai milliomosokra hajt, ott duplázza meg létszámát.
A vagyonkezelői üzletág erősítése nemcsak a kockázat mérséklése miatt fontos, hanem azért is, mert ha mégis malőr történne, akkor a bank csak a privát ügyfelével akaszt bajszot, nem pedig a felügyelő hatóságokkal – magyarázza a Bloombergnek Cedric Tille, a genfi egyetem professzora. Az viszont kétségtelenül csökkenti a csáberőt, hogy a befektetési piac kedvező hangulat esetén olyan profi tot tud elérni, amiről a vagyonkezelői üzletág csak álmodozhat. Ez pedig a türelmetlen, pénzhajhász ügyfelek távolmaradását eredményezi.
Másfelől ahogy a tőkekövetelmények növekednek, úgy fog romlani a bankok jövedelemtermelő képessége. Ez már megfigyelhető a svájci UBS-nél, amelynek befektetési ágánál a saját tőkére vetített nyereség (ROE) 10,5, míg a vagyonkezelésinél 24 százalékos volt 2010 első kilenc hónapjában. Az üzletágak közötti hatalmas kockázati szakadékot jelzi, hogy a UBS 57 milliárd frankot veszített a válságon, ám ebben a vagyonkezelési üzletág csak pár milliárddal ludas, pedig nettó 251 milliárd frankot vontak ki innen a pénzüket féltő ügyfelek. A UBS-t a befektetési üzletág felelőtlen zsonglőrködései taszították a mélybe, ahonnan immár ismét felfelé visz az útja.
A vagyonkezelés nagy jövő előtt áll. Tavaly a Merrill Lynch és a Capgemini adatai szerint 22 másodpercenként bővült egy újgazdaggal a kínálat, azaz 1,4 millióval 10 millióra bővült az egymillió dollárt szabadon befektetni tudók tábora – ez kellő motiváció a bankoknak.