Ritkán vált az áramfogyasztó

Fél év alatt összesen 20 ezer lakossági áram- és gázvásárlót toborzott magának a kiemelt településeken a Magyar Telekom, amit sikerként értékelnek. Az Orbán-kormány válságadója ugyanakkor akadályozza a lakosságért folytatott verseny kiszélesedését.

A távközlési szolgáltatásokkal foglalkozó, német hátterű Magyar Telekom május 17-én indította be területileg korlátozott lakossági áram- és gázszolgáltatását. Szakértők ezt elsősorban azért tartották elvi jelentőségűnek, mert az árampiacon – a több éve meglévő jogszabályi lehetőségek ellenére –eleddig nem jelentkezett a hagyományos áramszolgáltatók versenytársának senki. Vagyis olyan cég, amellyel az egyszeri fogyasztó meglévő szolgáltatóját némi papírmunkával, de átszerelés nélkül, egyszerűen leválthatja.

A gázpiacon is csak egy elődje volt a német Telekomnak az EMFESZ személyében. Az EMFESZ-nél az ország egész területén ígért nyolcszázalékos árkedvezmény ellenére igen lassan indultak be a fogaskerekek: a tisztázatlan hátterű gázszolgáltató 2008-ban fél év alatt csak mintegy tízezer lakossági ügyfélről adott számot. Amióta viszont bevezették a közvetlen, ügynöki értékesítést – állítólag tízezer forintos fejkvótákkal –, meglódult az üzlet. Ma már két-háromszázezer lakossági ügyfél kapja az EMFESZ-től az olcsóbb gázt. Annak ellenére, hogy a társaság háttere tisztázatlan, szolgáltatásában mindeddig nem volt fennakadás. De az állami szabályok akkor is biztosítják a zavartalan ellátást, ha bármely szolgáltató kiesne a rendszerből.

A Magyar Telekom a T-Home márkanév alatt futó lakossági kábeltévé-, internetés vezetékestelefon-szolgáltatásához kötődő csomaggal állt elő, de egyelőre csak néhány településen, illetve kerületben. Attól függően, hogy az ügyfél hány távközlési szolgáltatásukra fizet elő, áram- és gáztarifájából 3–5, illetve 5–8 százalékos árkedvezményt kap. A gázpiacon az EMFESZ minden egyéb feltétel nélküli, országos, nyolcszázalékos kedvezményéhez képest ez nem tűnik túl versenyképesnek, bár a Magyar Telekom név egyelőre nagyobb biztonságot sugallhat. Az érintett települések lakossági áramfogyasztói viszont, ha netán elégedetlenek lennének hagyományos szolgáltatójukkal, egyszerűen nem válthatnak másra. A távközlési társaság szolgáltatása május óta Budapest XVIII. kerületében, Szegeden, Székesfehérváron, Szombathelyen, Miskolcon és a városok vonzáskörzetében érhető el. Augusztus 1-jétől pedig Budapest XI. kerületében, Debrecenben, Győrben, Szolnokon, Zalaegerszegen, Velencén és környékén. Habár pontos adatok nem állnak rendelkezésre, itt összesen több százezerre tehető az áramfogyasztó háztartások száma.

A Magyar Telekom ügyfelei közül május óta mintegy 20 ezren fizettek elő áram- és gázszolgáltatásukra – tájékoztatta lapunkat a cég PR-igazgatósága. Ezt sikernek értékelik, hiszen a lehetőség a meghatározott településeken csak május, illetve augusztus óta érhető el.

A 20 ezres számot nem kívánták részletezni, sőt az érintetteket az átszerződők névvel sem kívánták illetni. Így nem tudható, mely településen hányan csatlakoztak hozzájuk, esetleg mi az áram- és gázfogyasztók aránya, hányan vannak félúton feléjük. Versenytársaik – azaz a hagyományos áram- és gázszolgáltatók – köreiből ugyanakkor jóval kisebb számokat hallhattunk. Bár hivatalos adatokat senkitől sem kaptunk, nem volt olyan hagyományos ellátó, ahol az elvesztett lakossági ügyfelek száma elérte volna az ezret. Szakértőik jellemzően „néhány száz” lakossági átszerződőre emlékeztek. (Az E.ON-nál különösen titkolóztak, ami arra vezethető vissza, hogy a Magyar Telekom lakossági áram- és gázszolgáltatásához az E.ON biztosítja magát a terméket – szolgáltatási területein voltaképp saját versenytársaként.) Mindenesetre a szolgáltatók számára a Magyar Telekom „érzékelhetetlen” számú ügyfelet csábított át. Ellentétben az EMFESZ-szel, amely területenként tízezres nagyságrendjével már komoly szereplő a piacon.

Egyelőre az sem tudható, hogy a Magyar Telekomnak vannak-e a jövőre nézve számszerű céljai az átcsábítandó ügyfeleket illetően, bekapcsolnak-e új területeket, vagy valamikor t-mobile-os szolgáltatásuk is lehetőséget nyújthat-e energiaszámla-kedvezményre. A cégnek alighanem esze ágában sincs jelentősen növelni energiapiaci részesedését: az árbevétel egy százalékára rúgó energiaipari válságadót ugyanis csak addig nem kell fizetnie, amíg bevételének kevesebb mint öt százaléka származik ebből a tevékenységből. A cégnek amúgy is jelentős összegeket kell leszurkolnia a távközlési szektorra kivetett válságadó miatt.

A Magyar Telekom honlapja – Felvillanyozó ajánlat
A Magyar Telekom honlapja – Felvillanyozó ajánlat
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.