Sikertörténetek másképp: ötéves a Mol Gyermekgyógyító program
A beteg vagy fogyatékos gyermekek küzdelme nem kerül refl ektorfénybe. Pedig a küzdelem, amit az emberhez méltó életért, néha az életben maradásért folytatnak, felülmúlja a hétköznapi ember által ismert nehézségeket. Céljaik eléréséért komoly áldozatokat hoznak, és sikereiknek ugyanúgy örülnek, mint mások. E sikerekhez segíti hozzá őket és kezelőorvosaikat, szüleiket, környezetüket immár öt éve a Mol Gyermekgyógyító program. A program által támogatott terápiás módszerek pedig annyira sikeresek, hogy egyre több kórház igyekszik beilleszteni azokat valamilyen módon a kis betegek mindennapjaiba.
Szerencsére elkötelezettségben és lelkesedésben nincs hiány, nagyon sok jó szakember és segítő szándékú önkéntes létezik. Elképzeléseiknek legtöbbször az anyagi lehetőségek szabnak határt, és a Mol ezen próbál segíteni. Az elmúlt öt évben a Mol támogatásával megvalósult terápiás programok több mint 50 000 gyermekhez jutottak el, és a cég az Új Európa Alapítványon keresztül több mint 250 millió forintot fordított a terápiás kezdeményezések támogatásra.
50 ezer gyerek
A Mol Gyermekgyógyító program jelenleg 31 élmény- és művészetterápiás programot támogat. Köztük olyan eredményes kezdeményezéseket, mint például a meseterápiával is foglalkozó Mosoly Alapítvány, a filmművészeti, kreatív eszközöket gyógyító céllal alkalmazó Gyerekszem Közhasznú Művészeti Egyesület, a beteg gyerekek rendszeres táboroztatását biztosító Bátor Tábor Alapítvány vagy a Gézengúz Alapítvány, amely közel húsz éve végzi magas színvonalú munkáját az idegrendszeri sérült és a normáltól eltérő fejlődési menetű csecsemők és kisgyermekek körében.
Terápiás projektek
A Mol Gyermekgyógyító program által támogatott terápiák, események, illetve az ott szerzett élmények hatása, mint például egy bohócdoktori vizit a kórházban vagy egy nagyszerű közös tábor a sorstársakkal, nagyban hozzásegítik a gyerekeket a betegség okozta negatív hatások feldolgozásához, és erősíthetik a gyógyulási kedvet. A művészetterápia a kommunikáció fejlesztéséhez ideális eszköz, különösen a fogyatékkal élők esetében, akiknek életprogramjuk részét alkotja a fejlesztés, amellyel saját és családjuk életminőségének javulását érik el.
Az elmúlt öt év sikeres terápiás programjaiba kaphattak betekintést azok, akik részt vettek a Mol Új Európa Alapítványa november 18-i rendezvényén. Az esemény házigazdája a program által támogatott Gézengúz Alapítvány volt.
A Gézengúz Alapítvány az idegrendszeri sérült és a normáltól eltérő fejlődési menetű csecsemők és kisgyermekek körében végzi munkáját. Az alapítvány terápiás programokat működtet (például hidroterápia, zeneterápia, mozgásterápia, családterápia), emellett diagnosztizáló és szakembertovábbképző feladatokat is ellát. Budakalászon európai színvonalú gyermekrehabilitációs központot hoztak létre Cseppek Háza néven, hasonló központjuk működik Győrben is.
Az alapító gyermekorvos, dr. Schultheisz Judit fejlesztette ki a HUPLE néven ismerté vált, mozgás- és koordinációfejlesztő félgömböt, amelyet ma már nemcsak korai fejlesztőközpontokban használnak, de az alapítvány adományként is tud belőle juttatni egészséges gyermekekkel foglalkozó óvodáknak is.
Zeneterápia
Az elmúlt három évben a Mol Gyermekgyógyító program támogatásával a Gézengúz Alapítvány sikerrel vezette be a zeneterápiát komplex ellátási formái közé. Ebben az évben a fogyatékkal élő, valamint a sérült gyermekeknek és testvéreiknek szóló művészetterápiás foglalkozásokkal bővül a Gézengúz Alapítvány terápiás kínálata. A foglalkozásokon a kreatív játék minden lehetséges módja megjelenik. A terápia eredményeképpen csökkenhet a gyermekek szorongása, a tehetetlenség és az elidegenedés érzése, és növekedhet az önértékelésük, kompetenciaérzésük, javulhat önképük.