Négylábúakkal a gyermekekért

A magyar lovas nemzet, legalább is ezt tartja a hagyomány.A lovak azonban ma már más módon szolgálják az embert, mint annak idején, amikor valóban nyereg alatt puhították őseink a húst. Az állatok és a lovasok között létrejövő összhangot fogyatékkal élő, pszichés problémákkal küzdő gyermekek megsegítésére alkalmazzák. Egyszerűen élményterápiával gyógyítanak – fogalmaz Bozori Gabriella, a Magyar Lovasterápia Szövetség ügyvezető alelnöke, lovasterapeuta.

Ez a fiatal tudományág Magyarországon alig egy évtizedre tekint vissza, mégis ma már több ezer gyereket kezelnek a négylábúak segítségével. A Fóti Lovasterápiás Központba hetente 80-100 gyerek jár, akiknek a legkülönfélébb problémákkal kell megküzdeniük. Az OTP Bank Lovas Világkupa alkalmából a négylábúak ihlette rajzpályázatot hirdettek, a nyertes művet december elején pólokra nyomtatva lehet majd megvásárolni. A befolyó összeggel a szövetséget támogatják.

A Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat 1997-ben alapította meg a Magyar Lovasterápia Szövetséget, amelynek fő célja a komplex egészségügyi és pedagógiai célú terápiával és rehabilitációval foglalkozó intézmények országos szintű összefogása, lovasterápiával foglalkozó szakemberek képzése, továbbképzése. Szövetséget, mert a lovasterápiás munka hazai normáit, szabályait a szövetség dolgozta ki az elmúlt években. Kezdetben a Gyermekmentő Szolgálat Angliából hívott szakembereket, akik honosították a lovasterápiát Magyarországon. A hazai gyakorlat azonban inkább a német és az osztrák mintát követi, míg ugyanis a szigetországban a lovassport ágaként, itt inkább a gyógyászat és az egészségügy oldaláról közelítették meg a lovasterápiát.

„A lovakkal a négylábúak ritmusos mozgásán alapuló hippoterápiát, gyógypedagógiai lovaglástornát végeznek. A gyermekek egyéni és csoportos foglalkozáson is részt vehetnek, de a gyakorlatok mellett az állatokkal való foglalkozás, az együttlét a felelősségérzetüket, kommunikációs készségüket is fejleszti. A lovasterápia számos olyan elemet tartalmaz, mely lehetővé teszi a sérült lovasok komplex fejlesztését egy olyan területen, ahol a ló nem eszköz, hanem egy aktív cselekvő társ” – mondja Bozori Gabriella. Éppen ezért a látássérült és a pszichiátriai betegségben szenvedő gyerekek fejlesztésére is jó módszer. A vak gyerekeknek –a vizuális inger hiánya miatt – gyakran romlik a tartásuk, amelyet a lovon ülve remekül lehet korrigálni. A lovas pszichoterápia alkalmas a legtöbb pszichiátriai betegség kezelésére.

A Gyermekmentő Szolgálat Fóti Lovasterápiás Központjában a terápiás kezelések – alkalmanként 8-9 ezer forintra rúgó – költségének közel 80 százalékát állja.

A szövetség bevétele tavaly meghaladta az 51,6 millió forintot; legnagyobb vállalati támogatója az OTP Bank, de évente egyre több cégtől érkezik felajánlás.

Bozori Gabriella szerint a lovasterápia eredményeit komplexitása miatt nehéz pontosan mérni, hisz a gyermekek a lovasterápián kívül egyéb fejlesztő foglalkozásokon is részt vesznek. Mégis, a tudományos világ – az orvosoktól a gyógytornászokig – egyre inkább elismerik a lovasterápiát mint gyógymódot. Az objektív eredmények kimutatása érdekében egy olyan mérési technikát is üzembe helyeztek a fóti központban, amely a gyerekek mozgását elemzi, így pontos képet kapnak a terápia előtti és utáni állapotról.

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.