Mennyit ér egymillió forint?
Sokat nyomott a latba, hogy nem ajándékba kapták, hanem egyik társuk, a 9 éves Káló Károly nyerte el számukra a BROKER-NET Jövő Alapítvány rajzpályázatán, közel 1000 vetélytárssal szemben érdemelve ki a fődíjat. Berettyóújfalu a bihari régió természetes központja, a megye ötödik legnépesebb városa 17 ezer lakosával. A városban 1957-ben egy honvédségi laktanyában kaptak helyet először állami gondozott gyerekek. Ezt a rideg kaszárnyát 2005-től váltották ki tizenegy családi házzal, amelyeket a megyei önkormányzat vásárolt meg és a gyerekek számára megfelelő lakásotthonná alakított. Nyolc házban tizenkét gyereket helyeztek el, gondosan ügyelve arra, hogy a rokonok együtt maradjanak. Három lakásotthonban csak nyolc gyerek lakik, mert ők speciális gondozást igényelnek. Az Arany János Gyermekotthon nincs könynyebb helyzetben, mint az ország többi hasonló intézménye, mert a gyermekek után járó állami normatíva összege tíz éve semmit nem változott, ami anynyit jelent, hogy reálértékben ez a támogatás évről évre kevesebbet ér. Minden civil kezdeményezés, amely ezeket az otthonokat valamilyen formában támogatja, rendkívül jelentős. A Jövő Alapítvány tavaly ősszel írta ki rajzpályázatát a gyermekotthonok lakói számára, és idén farsangkor hirdetett eredményt. Az első három helyezett egyegymillió forintot kapott, amelyet az otthon saját belátása szerint használhatott fel, a nyertes pedig további százezer forintot érdemelt ki.
Az eredményhirdetés farsangi dátuma azért volt szerencsés, mert például az Arany János Gyermekotthonnak lehetővé tette, hogy egész tavaszra és nyárra programokat szervezzenek. Az egymillió forint így elégnek bizonyult, hogy a gyerekek a szeptemberi iskolakezdésig folyamatosan új élményekkel gazdagodjanak. Fodor István igazgató ősszel egy harmincoldalas összeállítást küldött meg az alapítvány elnök asszonyának, Kósa Erikának, amelyben a gyerekek írnak arról, hogy mit jelentettek számukra ezek a kirándulások. A fotókkal és gyerekrajzokkal színesített anyagból érdemes néhány részletet idéznünk:
A Bogáncs lakásotthonból Kállai Roland Széphalmon és Tokajban tett látogatást: „Nagyon érdekes volt, hogy megnézhettük a Kazinczy Múzeumban, milyen fajátékokkal játszottak a régi gyerekek.”
A Vackorból Kovács Norbert egy hétig táborozott Boldogkőváralján. „Nemcsak a várat néztük meg, hanem a patakban sokat fürödtünk. Én voltam a papucsmentő Kóta Sanyikával, mikor a sodrás elvitte a sok papucsot. Szívesen visszamennék!”
A gyerekek kirándultak még Földesre, Nyíregyházára, Budapestre, Mezőkövesdre, Füzesgyarmatra, és táboroztak Hajdúszoboszlón is.
A Jövő Alapítvány nem fejezte be mentorálását a díj átadásával, megvásárolt az otthon lakóinak 23 rajzából többet is. Év közben számítógépeket is küldtek az otthonnak. A hosszú őszi, téli estékre is gondolt az alapítvány, amikor egy olyan informatikai társasjátékot adott minden otthonnak, amivel a szókincs és a kommunikáció fejleszthető.