Gyermekmentés: indulhat-e újabb kocsi?
A Magyar Gyermekmentő Alapítvány 2005-ben indította el az első gyermek-mentőorvosi kocsit (gyermek-MOK) Magyarországon. Azóta több mint 6000 alkalommal riasztották azOrszágos Mentőszolgálattal közösen üzemeltetett autót. A MOK-ot a 104-es telefonszámra bejelentett legsúlyosabb gyermekesetekhez hívják. A kocsik napi 12 órában üzemelnek Budapesten. Idén januártól már Győrben is működik az alapítvány által üzemeltetett, speciális eszközökkel felszerelt gyermekmentő. Nyaranként pedig három éve a balatonlellei központból indulnak útnak, 60-80 kilométeres vonzáskörzetben segítve a bajba jutott kicsiken.
– Alapítványunk célja, hogy mind a hét mentőszolgálati régióban szolgálatba állhasson egy-egy gyermek-mentőorvosi kocsi – mondja Gesztes Éva, az alapítvány elnöke. Gyakorlatilag az ideális állapot az lenne, ha minden nagyvárosban hívhatók lennének a korszerű mentőberendezésekkel ellátott gyermekmentő autók.
A MOK egy személygépkocsi, speciális mentőegység, amely egy kórházi gyakorlattal rendelkező szakorvost (a mentőorvost) és a legmagasabb szintű, legkorszerűbb mentési technikát viszi a helyszínre. A MOK állomáshelye kórházakhoz rendelt. Az esetek nagy részében párhuzamosan kerül riasztásra a legközelebbi mentőkkel, de miután a MOK kocsik személyautók, így gyorsabban érkezhetnek a helyszínre, mint a hagyományos autók. A gyermek-MOK az életmentő eszközök teljes méretválasztékával rendelkezik, így bármely életkorú beteget megfelelő eszközökkel és gyógyszerekkel láthatnak el.
– Az Adományvonalon érkező hívások teljes összegét egy új defibrillátor és a hozzá tartozó monitorrendszer beszerzésére kívánjuk fordítani – hangsúlyozza az elnök asszony. A modern berendezéssel mérni tudjuk a gyermek rosszullétének pontos okát. Így például többek között diagnosztizálni lehet, hogy szén-monoxid vagy nitrátos víz okozta-e a bajt, amely vidéken – elsősorban a kisebb településeken – gyakran előfordulhat. A budapesti autókon működik ilyen komplex berendezés, de most azt szeretnénk, ha egy újabb – korszerűen felszerelt – életmentő kocsit tudnánk útnak indítani valamelyik vidéki régióban. A speciális rendszer drága, mintegy 6-7 millió forintba kerül, számunkra tehát nagyon fontos, hogy az Adományvonalra beérkező hívások révén mennyire jutunk közelebb tervünk valóra váltásához.
Sürgős segítség
A Magyar Gyermekmentő Alapítvány a szorosan vett mentési feladatokon túl sokat tesz a sürgősségi gyermekellátás javításáért.
Például ingyenes elsősegélynyújtó képzéseket szervez szülőknek, óvodai, iskolai pedagógusoknak, valamint egészségügyi dolgozóknak is, átadva a legfrissebb elméleti és gyakorlati ismereteket. Az alapítvány magánszemélyek, cégek adományaiból, felajánlásaiból, illetve pályázati úton elnyert összegekből biztosítja anyagi bázisát.