Egészségvárosok

Közismert, hogy hosszú évek óta milliárdos hiányokkal küszködnek a hazai kórházak. Akut betegségeknél is hónapokra nyúlnak a várólisták, amit nem annyira az egészségügyi szakintézmények kapacitáshiánya okoz, mint inkább az Egészségbiztosítási Pénztár – valószínűleg a pénzhiányból eredő – merev szabályozói a gyógyítás kereteiről. Ugyanez a helyzet a betegségek megelőzésében rendkívül fontos szűrővizsgálatoknál is, holott a prevencióval elejét lehetne venni a későbbi – esetenként súlyos összegekbe kerülő – kórházi kezeléseknek. Mindennek ismeretében különösen nagy jelentősége van a Richter két éve indított Egészségváros programjának, amely nemcsak a megelőzést szolgálja, hanem anyagi támogatáshoz is juttatja a vidéki kórházakat.

Túlzás nélkül lehet drámainak nevezni a magyarországi prevenció „kórtörténetét”. Egyik legjellemzőbb példa erre a csontritkulás- (osteoporosis) vizsgálat korlátozása. Becslések szerint ma Magyarországon több mint 900 ezren szenvednek a „néma járványnak” nevezett csontritkulásban. Ha nem ismerik fel időben, nehezen orvosolható súlyos betegségekhez vezethet, holott kezdeti stádiumban akár naponta 2-3 pohár tej elfogyasztásával megelőzhető lenne kifejlődése. Egy 2007-es miniszteri rendelet kétévente engedélyez – egyetlen ponton – szűrést. Ami közelebbről annyit jelent, hogy egyik alkalommal például valamelyik alsó végtag, 24 hónap múlva pedig mondjuk a bal vagy jobb kar, esetleg a csípőcsont vizsgálata kerülhet sorra. A porózussá vált csontok könnyen törnek, a műtéti beavatkozás viszont már több százezer forintba, esetenként milliós összegbe kerül. A megelőzést lehetővé tevő osteoporosisvizsgálat viszont – egy 2008-as adat szerint –mindöszsze alig 2700 forint. A betegség a közhittel ellentétben nem az ezüstkorúakat érinti, a 30-as évektől megkezdődik a csontok degenerálódása.

Két év – 14 város

Talán ez az egyetlen példa is érzékelteti, milyen jelentősége van annak, hogy a Richter az Egészségváros program keretében ingyenes komplex szűrővizsgálatokat biztosított két év alatt 14 város lakosságának. Az Egészségvárosokban nemcsak prosztata-, csontritkulásés bőrgyógyászati szűrést, koleszterinszint- és vérnyomásmérést végeznek el a szakemberek, hanem tanácsadó szolgálatot is működtetnek, ahol dietetikusok, gyógytornászok, gyógyszerészek válaszolnak a legkülönbözőbb betegségekkel összefüggő kérdésekre.

Az eseményt összekötötték egy jótékonysági akcióval is. A gyógyszeripari nagyvállalat városonként kétmillió forintot ajánlott fel a helyi kórházaknak, de ezen kívül a lakosok maguk is hozzájárulhatnak a támogatáshoz. Jutalompontokat kapnak azért, hogy részt vettek a szűrővizsgálatokon, előadásokon, tanácsadáson. A megszerzett pontok szintén forintra válthatók, így az adományt a lakosok tovább növelhetik.

60 millió a kórházaknak

Tavaly közel 28 millió, idén majdnem 30 millió forint jött össze a lakosok részvétele nyomán. A program eredményességét mi sem bizonyítja jobban, mint hogy 36 ezer látogatót vonzott két év alatt a Richter akciója, és így összesen 60 millió forint támogatásban részesülhetett a 14 város kórháza. A szűrés jól bizonyította, hogy milyen nagy szükség van a prevencióra, ugyanis több mint hatezer esetben irányították át a résztevőket további szakvizsgálatokra.

Több hónapos várakozás helyett egyetlen családi napon – amelyet különböző szórakoztató programokkal is színesített az önkormányzatokkal karöltve a gyógyszergyár – ezrek egészségvédelmét lehetett megoldani a Richter kezdeményezésével. Nem is beszélve arról, hogy ha valaki nem vállalja fel a hosszas procedúrát és magánúton akarja elvégeztetni a szükségesnek vélt szűrővizsgálatok valamelyikét, súlyos tízezreket kell kifizetnie a szolgáltatónak.

Oktatás több szinten

Az Egészségváros projekt célja – mondja Beke Zsuzsa, a társaság kommunikációs igazgatója –, hogy mindenki egyszerre tegyen valamit saját egészségéért és városa egészségügyének fejlesztéséért. A magyar lakosság egészségi állapota ugyanis közismerten rossz, a várható élettartam 6-8 évvel rövidebb az EU-tagállamok átlagánál.

A gyógyszercég társadalmi szerepvállalása két területre koncentrál. A természettudományos oktatás érdekében immár nemcsak az egyetemi képzést támogatják ösztöndíjakkal és alkotóműhelyek pártfogásával, hanem a közép- és általános iskolákban is sokféle módon segítik mind a fizika-, kémiaoktatásban eredményeket felmutató tanárokat, mind a diákokat, akik elkötelezik magukat a természettudományos pályára. Az Egészségváros program pedig a hazai egészségügy elhanyagolt területének, a prevenciónak jelentőségére kívánja felhívni a közfigyelmet.

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.