Drágulnak az alapvető élelmiszerek Kínában

Kínában az ingatlanárak az utóbbi években oly mértékben emelkedtek, hogy százmilliók előtt záródott be a lakáspiac kapuja. A pekingi vezetés előtt most egy másik, még nagyobb tömegeket érintő próbatétel is áll: gyorsan reagálnia kell az élelmiszerárak elszabadulására, különben szociális feszültséggel kell szembenéznie. A kínai államtanács a héten bejelentette, hogy minden eszközt igénybe vesz az árak féken tartása érdekében: így fellép a spekulánsok, az árukészletet raktáron tárolók ellen, s ezzel párhuzamosan az állami tartalékokból juttat élelmiszert a piacra.

A vezetők felszólították továbbá a tartományok, városok hatóságait, hogy nyújtsanak segélyeket a rászoruló szegény családoknak. „Meg kell értenünk a piaci árak stabilizálásának fontosságát és sürgősségét, s ennek megfelelő intézkedéseket kell hoznunk” – idézte a China Daily a Wen Jiabao kormányfő vezette ülésről kiadott nyilatkozatot.

Az élelmiszerárak emelkedése gerjeszti az inflációt. A hivatalos adatok szerint októberben a fogyasztói árindex 4,4 százalékkal nőtt, ami két év óta a legmagasabb. Az élelmiszerek átlagos ára éves összehasonlításban viszont 10,1 százalékkal lett magasabb. A nagyvárosokban –így Pekingben is – olyan alapvető termékek, mint a rizs, a cukor, a főzőolaj és a zöldségek ára az utóbbi néhány hónapban szinte megduplázódott. A majd negyven városra kiterjedő felmérés szerint a zöldségek ára 62 százalékkal nőtt egyéves összehasonlításban. Egy tonna cukoré 6000 jüanra emelkedett, pedig 2008 októberében még csak 2800 jüant kellett adni a termékért. A kereskedelmi minisztérium közlése szerint 63 ezer tonna húst és 210 ezer tonna cukrot (tonnánként 4000 jüanos árért) dob piacra a tartalékokból.

A politikai vezetés aggodalma érthető, hiszen az 1,3 milliárd lakosú Kína vidéki átlagháztartásainak kiadásaiban 41, a városiakban pedig 36 százalékot tesz ki az élelmiszer. Összehasonlításként az Egyesült Államokban ez az adat 12 százalék, míg Magyarországon a fogyasztói kosárban 23,2 százalékos az élelmiszer súlya. Magyarországon is az élelmiszerek húzzák egyébként az inflációt, ami októberben 4,2 százalék volt, de az élelmiszereknél 5,3 százalékos emelkedést mért a KSH.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.