G20: mutatók alá sörpört vita
Hasonlóan nyilatkozott David Cameron brit miniszterelnök, aki azt fejtegette, hogy a kereskedelmi többletek és hiányok, illetve az árfolyamok problémáját nem lehet megoldani egyetlen éjszaka leforgása alatt, de a lényeg amúgy is a multilaterális egyeztetésben rejlik. Stephen Harper kanadai miniszterelnök viszont – a Reuters szöuli beszámolója szerint – azzal érvelt, hogy a G20 hitelessége az eredményektől függ, s nyilvánvaló, hogy a másik rovására erőszakolt leértékelés és exportösztönzés járhatatlan út. A gazdaságpolitikák koordinálása hozhat magával megoldást, hiszen a most tapasztalható fellendülés igazán törékeny.
A záróközlemény újdonsága, hogy a húszak hitet tettek irányelvek és mutatók kidolgozására, hogy miként kezeljék és értékeljék a folyó fizetési mérlegek többleteit és hiányait. Igaz, a munka a jövő évre marad. Nem újdonság, de újra megerősítették, hogy óvakodnak az egymást túlszárnyaló mértékű leértékelésektől. Hozzátették: az árfolyamoknak a gazdaságok valódi erejét kell tükrözniük. Valamint egyetértettek abban, hogy globális szinten kell alkalmazni a pénzintézetek likviditási és tőkekövetelményeire kidolgozott úgynevezett Bázel III-megállapodást, ami egyenlő piaci feltételeket teremt a bankok számára. A nemzetközi kereskedelem bővítését is szorgalmazták, azaz a Doha-forduló minél előbbi sikeres befejezését, ami persze éve óta kimaradhatatlan része az ilyen közleményeknek.
Az Európai Unió vezetői –Barroso bizottsági elnök és Van Rompuy, a tanács elnöke – üdvözölték a szöuli közleményt, amelyből az európai tagállamok által saját maguk számára kidolgozott új gazdaságpolitikai elvek átvételét olvassák ki. A G20-hoz is tartozó Németország azért elégedett, mert a kereskedelmi többlete nem került a tárgyalások középpontjába. Merkel kancellár azt mondta, egyetlen mutatónál többre lesz szükség, hogy az egyes államok valóságos helyzetét elemezni lehessen.
Az amerikai elnök arra helyezte a hangsúlyt, hogy az árfolyamoknak tükrözniük kell a gazdasági alapokat, amiből az következik, hogy Kínának hagynia kellene felértékelődni a jüant. A kínaiak viszont rá tudtak mutatni az amerikai árfolyampolitika hasonlóan manipulatív jellegére.
A tanácskozás közben a G20-ak európai tagjainak külön nyilatkozatot kellett tenniük az eszkalálódó ír válság enyhítésére. Leszögezték: az elképzelés, hogy az eurózóna valamely tagállamának csődje esetén az átütemezésbe a hitelezőket bevonnák, csak 2013 után, vagyis a májusban három évre felállított mentőalap megszűnését követően valósulhat meg.