Ne számítsanak a városlakók az utcai árusokra

A rossz termés emelte az élelmiszerek árát, még a hibás áru is jó áron kelt el a piacokon. A terméshiány miatt kevesebb utcai árustól lehet majd télire feltölteni a kamrát.

Eddig csak a malmok, a gyümölcs- és zöldségfeldolgozók panaszkodtak a magas terményárakra, de a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) októberi infl ációs jelentéséből kiderül, hogy az elmúlt hónapban a boltokban vásárlóknak is mélyebbre kellett nyúlniuk a pénztárcájukban. Az egy évvel korábbihoz viszonyítva az élelmiszerek árai az átlagosnál nagyobb mértékben, 5,3 százalékkal emelkedtek. Ezen belül nőtt az idényáras élelmiszerek (37,3 százalék) és a sajt (10,5 százalék) ára.

Fórián Zoltán, az Agrár Euró pa Tanácsadó Iroda Kft. üzletág-igazgatója szerint az élelmiszerárak alakulására a gabonaáraknak van nagy hatásuk. A liszt éves árszintje 14,2 százalékkal növekedett, ami magával húzza a lisztalapú termékek árait is, de hasonló okok miatt emelkedett az étolaj ára 12,5 százalékkal.

Még ezeknél is nagyobb arányban, 37,3 százalékkal nőtt az idényáras zöldség-gyümölcs termékek árszintje. Mártonffy Béla, a FruitVeb Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács ügyvezető igazgatója úgy véli, a kedvezőtlen idei időjárás miatt átlagosan legalább 30 s z á z a l é -kos kieséssel lehet számolni a kertészeti terményeknél, bár a pontos összegzések még nem készültek el. A gyakorló piacjárók tapasztalhatták, hogy milyen nehezen lehetett spenótot, sóskát, uborkát, gyökeret és különböző káposztaféléket kapni. Az ügyvezető szerint a kiesés leginkább az exportban jelentkezik, s kevés jutott az ipari feldolgozóknak is, akik sok terményt kénytelenek voltak külföldről beszerezni. A piacra került termések közt pedig sok volt a külsérelmi hibás áru, amit a szakértő a jégverés, a kedvezőtlen időjárás miatt elmaradó vagy hatástalan növényvédelem számlájára írt. Átlagos időjárású években az ilyen termés a fogyasztói piacon csak nehezen adható el. De idén – a hiány miatt – a termelők és a kereskedők jó áron adtak túl az ilyen zöldségen, gyümölcsön is.

Emelte az árszínvonalat az is, hogy a visszafogott kínálat miatt elmaradtak az akciós értékesítések. Tapasztalatok szerint idén sok városi utcában hiába várják a teherautóról terményüket áruló krumpli- és almatermelőket. Míg egy éve októberben az alma kilójáért 150 forintot kellett fizetni, az idén átlagosan 213-at. A burgonyáért a korábbi 89 forint helyett 167 forintot kell adni, a vöröshagymáért a tavalyi 144 forint után198 forintot kell leszurkolniuk a vevőknek. A paradicsom az előző évi 275 forintról 478 forintra drágult.

Fórián Zoltán és Mártonffy Béla is egyetértett abban, hogy a 2010–2011-es zöldséggyümölcs szezonban a termelők piacát nem rontja az olcsó import, ugyanis a külföldi termelők a magyar gazdákhoz hasonló bajokkal küszködtek tavasztól őszig. A szakértők szerint a fogyasztók számára a jelenlegi drágaságban egyetlen örömhír az lehet, hogy erről a magas árszintről már nem nagyon van hová emelkedni.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.