Nincs gázáregyezség
A kormánynak egyik beígért határidőre sem sikerült megállapodnia a szolgáltatókkal a gázárrendszerről. Legalábbis a jelek erre utalnak: noha információink szerint zajlottak tárgyalások a legutóbbi napokban is, a felek dolguk végezetlenül álltak fel az asztaltól.
Az ügy jelen állás szerint leginkább a kormány külföldnek szóló kommunikációs üzeneteként értelmezhető.Ami eddig történt: júliustól befagyasztották a lakossági gáz- és áramtarifákat.Fellegi Tamás szakminiszter ugyanakkor az ellenlobbi vitorlájából azzal próbálta kifogni a szelet, hogy nyilvánosan tárgyalásokat kezdeményezett a gázszolgáltatókkal egy új, méltányos tarifarendszer kidolgozásáról. Júniusi első – s eddig egyetlen – kormányszóvivői sajtótájékoztatóján a miniszter ama várakozásának adott hangot, hogy az őszi szezon előtt lezárhatják a tárgyalásokat.
Most október közepi határidőt emlegetnek. Vélhetően azért, mert amikor elmerültek a részletekben és beleütköztek a – minden eddigi kormányt is akadályozó – problémákba, a folyamat lelassult. Pedig tényleg volt esély az őszi megállapodásra.Még szakkérdésekben is közeledtek az álláspontok: különböző – már a szocialisták által is felvetett – kereskedelmi módszereket alkalmaztak annak érdekében, hogy a tarifák változatlansága mellett a gázcégek haszna se csökkenjen. Mindehhez hozzájárult a nemzetközi energiaárak rendkívül szerencsés alakulása. A legnagyobb falat a szolgáltatók mögött álló gáz-nagykereskedelem, amely másfél évtizede a legnagyobb feszültségeket okozza. Mivel a forint az utóbbi napokban jelentősen erősödött, állítható, hogy piaci alapon sem lenne szükség különösebb gázáremelésre.
A kormány tehát nincs lépéskényszerben, s habár a szolgáltatók rendre együttműködésről tanúskodtak, alapvetően ők sem mozdultak el eredeti álláspontjukról, miszerint nem engednek az eddiginek megfelelő, szerintük tisztes nyereségükből. Igaz, a gázszolgáltatók szerint van olyan változat az eléjük tett kormányelképzelések között, amely részükről is megalapozhat egy megegyezést.
Egyes elemzők szerint a kormány célja talán nem is a megállapodás, hanem a befektetők taktikus kifárasztása. Egy kimerült energiaszolgáltatót ugyanis bizonyára olcsóbban lehet megvásárolni. Fellegi Tamás a szegedi Közgazdász-vándorgyűlésen az állami befolyás erősítését sürgette.
A GDF Suez bármiről hajlandó tárgyalni
Ha valakit mindig a víz alá nyomnak, egy idő után felötlik benne, hogy ez az állapot meddig tartható – vázolta lapunknak az ártárgyalásokkal kapcsolatos érzéseit Csiba Péter, az Égáz-Dégáz szolgáltató, valamint a gázalapú Dunamenti Erőmű mögött álló, francia hátterű GDF Suez Energia Magyarország Zrt. vezérigazgatója. Számukra nehezen elviselhető, hogy immáron rendszeresen elmaradnak a negyedéves áremelések. A külföldi befektetők nagyon sok pénzt költöttek el Magyarországon, így természetes, hogy keresik a megegyezést – tette hozzá. Maximálisan egyetért azzal a megközelítéssel, hogy csak a tisztes profit az elfogadható.
Jelenleg számos olyan tétel rakódik a gázárra, amelytől jónak látnák azt megtisztítani.
Ilyenek például a fizetési türelemre vonatkozó szabályok, melyeket szerinte szigorítani kellene. Úgy véli ugyanis, ezek most nemfizetésre csábítják a fogyasztókat. A tárgyalások elhúzódásának, az áremelések elmaradásának szerinte rossz üzenete van. Ugyanakkor továbbra is készek megegyezni.
Egy befektető számára ugyanis – mint mondta – a bizonytalanság a legrosszabb. Lapunk kérdéseire leszögezte: hazai érdekeltségeik eladása olyan „végső forgatókönyv, amely nem lehet cél”. Szavai szerint ilyen nem is merült fel a tárgyalásokon, pedig a megbeszélések nyitott hangnemben zajlanak: minden fél felvetheti, ami foglalkoztatja. Ha a kormánynak ilyen elképzelései vannak, a GDF Suez azt is kész meghallgatni – szögezte le.