Brüsszel elakaszthatja az élelmiszerek átsorolását
Az áfára vonatkozó uniós előírások ennél több kedvezményes kulcs alkalmazását nem teszik lehetővé, vagyis arról szó sem lehet, hogy beépüljön egy tízszázalékos adómérték is. Az élelmiszeriparban és a kiskereskedelemben kívánatosnak tartott tízszázalékos áfakulcsig csak úgy lehet eljutni, ha a kormány megszünteti a 18 százalékos mértéket. Ebben az esetben azonban dönteni kell a kereskedelmi szálláshely szolgáltatás besorolásáról, amire szintén a kedvezményes áfakulcs van hatályban: azt vagy fel kell vinni a 25 százalékos körbe, vagy arra is tíz százalék lesz az áfa. A szállodalobbi régóta küzd azért, hogy a rájuk jutó adóteher minél alacsonyabb legyen, ezért az emelés biztos komoly ellenállást váltana ki.
A költségvetés bevételeinek biztosítása érdekében viszont a kormánynak nem maradna sok választási lehetősége. A teljes magyar kiskereskedelmi élelmiszer-forgalom utáni áfafi zetés több százmilliárd forintot tesz ki. Ha azt nézzük, hogy a büdzsé idei áfabevétele 2313,9 milliárd forint, s a KSH szerint a fogyasztói kosárban az élelmiszerek súlya meghaladja a 23 százalékot, akkor már 500 milliárd forint felett járunk. Ugyanakkor az áfacsökkentés a fogyasztói árakat mérsékelheti, ami növelné a forgalmat, ez pedig visszahozna valamennyit, és nyilván nem a teljes élelmiszer-kínálatra érvényes az ígéret, de a végső egyenleg így is több tízmilliárd forint bevételkiesés lenne.
A kormány választhat más utat is, például az alapvető élelmiszerek átsorolását az ötszázalékos termékkörbe. Ha ez érintene jelenleg a normál kulcsba tartozó termékeket is, akkor nem nélkülözhető az uniós jóváhagyás. Tavaly a távhőnél is meg kellett várni Brüsszel beleegyezését, amikor az (akkor épp hatályban lévő) 20 százalékos normál kulcsból 18 százalékba sorolták át ezt a szolgáltatást, s csak ezt követően tudott hatályba lépni az adóváltozás. Ráadásul ennek az átsorolásnak a költségvetési hatása még durvább lenne.
Kereskedelmi szakmai becslések szerint a költségvetésbe befolyó áfatömeg durván egyharmada származik a kiskereskedelemben értékesített, 25 százalékos áfakörbe tartozó élelmiszerekből. (A kiskereskedelem mellett a közületek és a vendéglátás számára értékesített élelmiszer után is visszafolyik bizonyos mennyiségű áfa a költségvetésbe.) A kiskereskedelemben tavaly 3300 milliárd forint volt az élelmiszer-kereskedelem forgalma. Becslések szerint ebből 330-500 milliárdot tesz ki a 18 százalékos áfakörbe tartozó termékek – főképp tej és pékáruk – eladása. (B. Z.)