A kormány megvizsgálja az MNB javaslatait
A banki hitelt felvett ügyfelek helyzetén manapság sokan próbálnak könnyíteni. Kezdődött a nemzetgazdasági tárca ötletével a Nemzeti Eszközkezelő Társaság létrehozásáról, ám a nyáron beharangozott intézmény felől mostanában nem jönnek hírek. Augusztus végén aztán a két fideszes politikus látta elérkezettnek az időt saját hitelesmentő csomagjuk bejelentésével, melyben egyebek mellett az egyoldalú szerződésmódosítás elől vágnák el végleg a bankok útját. A legtöbb vitát kiváltó javaslatuk (a tiszta lapról, ami szerint a bank csak a jelzálog piaci értékének 100 százalékáig állapíthatta volna meg a követelés értékét) ugyan elbukott, ám a javaslatuk már a parlament előtt van. Igaz, engedtek a bankoknak, csak bizonyos esetekben lesz ingyenes az előtörlesztés, a futamidő hosszabbítással pedig öt év alatt egyszer lehetne élni, külön költség nélkül.
Nem sokkal később azMNB is előrukkolt saját javaslataival, melyek – a jegybank szerint – nem veszélyeztetik a növekedést, viszont valóban hathatós segítséget nyújtanak az érintetteknek. A Kósa–Rogán-javaslatokat kemény kritikával illető MNB-csomag elsősorban a banki termékek közti árverseny kiélezésével látja orvosolhatónak a hitelfelvevők gondjait.
Rogán Antal sem maradt adós a válasszal: múlt heti tájékoztatóján azt firtatta, az MNB miért nem tett eddig semmit a felelősségi körébe tartozó ügyek esetében. Kósával párban felrótták az MNB-nek, hogy parancsba adná a bankoknak a forrásszerkezetük megváltoztatását. Rogán azzal zárta a választ, hogy a jegybank felvetései a pénzintézeti törvényben kezelhetőek, de hosszú egyeztetést igényelnek.
A Pénzügyi Stabilitási Tanács a jelek szerint nyitott az egyeztetésre, erről egyhangú határozat született, amit szignózott Kármán András, a nemzetgazdasági tárca államtiktára, valamint Klemencsics Márta főosztályvezető.