Bankrendszere viheti sírba Írországot
A mentő akció teljes költségét 22 milliárd euróra becsülték, ám most kiderült, hogy a számla ennél jóval húzósabb lesz, a Standard & Poor’s hitelminősítő már 35 milliárd euróról beszél. Ez az éves ír bruttó hazai termék (GDP) ötödének felel meg. Brian Lenihan pénzügyminiszter a múlt héten „menedzselhetőnek” nevezte az összeget, amelynek nagyságát október elsején hozzák nyilvánosságra.
Kormányzati források is elismerik a pótlólagos tőkeigényt, de az szerintük a legrosszabb esetben sem haladja meg a hétmilliárd eurót. Heves cáfolatok kísérik az esetleges államcsődről szóló rémhíreket is, bár kétségtelen: az euróövezet legnagyobb költségvetési hiányával –a GDP 14 százaléka – küszködő Írország rekordmagasságba szökő hozammal tud csak túladni az adósságfinanszírozásra kibocsátott állampapírjain. Eközben a GDP is csökken: a második negyedévben 1,8 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól.
Az írek 2008 szeptembere, a betétgarancia meghirdetése óta 30 milliárd eurót költöttek bankrendszerük életben tartására. A garancia szerdán jár le, csakúgy, mint az AIB-bel szembeni négymilliárd eurónyi követelés. Utóbbit a Bloomberg szerint a kormány 90 százalék körüli diszkont áron szeretné visszavásárolni tulajdonosaiktól, vagy bankrészvényre cserélné azokat. A kormánynak minél gyorsabban fel kell mutatnia valami pozitívumot, hogy visszanyerje a befektetők jóindulatát, különben jövőre már külső segítség igénybevételére kényszerülhet – véli Erik Nielsen, a Goldman Sachs közgazdásza. Mihamarabb el kell dőlnie, hogy egyedül is meg tudja-e oldani a problémáját, vagy az Európai Unió bankmentő alapjára szorul.
Nos, az események gyorsan pörögnek, a Moody’s hitelminősítő már lépett is. A legrosszabb, még befektetésre ajánlott kategóriába sorolta át az AIB fedezet nélküli kötvényeit, és kilátásba helyezte további leminősítését, amennyiben a kormány nem hajlandó átvállalni a kötvénytulajdonosok veszteségeit. A szerdáig még állami garanciát élvező AIB-kötvények minősítésén is rontott egy fokozatot a Moody’s, és nem kérdés, hogy példáját hamarosan követik a többiek.