Zavargások vezetik be a gabonaválságot

A The Daily Telegraph összeállítása szerint az utóbbi időben a búza, a liszt, illetve a kenyérárak gyors drágulása miatt zavargások voltak Haitin, Elefántcsontparton, Kamerunban, Mauritániában és Szenegálban. Tüntetéssel tiltakoztak Üzbegisztánban, Jemenben, Bolíviában és Indonéziában is.

Mozambikban például a kormány – korábbi döntését felülbírálva – mégis megtiltotta a pékeknek, hogy maximum 30 százalékkal emeljék a kenyér árát. Az élelmiszert ezentúl is az augusztusi áron lehet csak eladni. A hátraarcra a 13 ember halálával és 250 letartóztatásával végződött hét végi kenyérlázadás adott okot. A nagy sietségben még azt is elfelejtették tisztázni, hogy a drasztikus lisztdrágulás miatti többlettámogatást kinek fizessék ki: a pékeknek, a búzaimportőröknek vagy a kereskedőknek. Erről többpárti egyeztetés után dönt a kormány. Kritikusai szerint a rendszer csak rövid távon életképes, ehelyett inkább a búzapótló termékekkel kellene foglalkozni. A maniókából készült liszt például állag- és minőségromlás nélkül 10-15 százalékban helyettesítheti a búzalisztet. A helyzet a terményárak elszabadulásával és az ellátási nehézségekkel csak rosszabbodik a fejlődő országokban, hiszen az orosz, ukrán, francia és kanadai gabonatermés csökkenése nemcsak az adott országokat, de a tőlük importálókat is keményen sújtják.

A világ legnagyobb búzaimportőre, Egyiptom duplán szenvedi meg a válságot, hiszen behozatalának felét eddig az orosz gabona adta, ám miután Moszkva a saját ellátása biztosítása érdekében elrendelt exportstopot az év végéig kitolta (bár egyes sajtóhírek szerint ennek újragondolását helyezték kilátásba az oroszok), az araboknak alternatív – magyarul: sokkal drágább – beszerzési források után kell nézniük.

Az áradások sújtotta Pakisztánban ennél is katasztrofálisabb állapotok uralkodnak: az őszi gabonát most kellene elültetni, de az ország termőterületének döntő része még mindig víz alatt áll. Az idén tönkrement félmillió tonna búza „csekélység” ahhoz képest, amit azzal szenved el Ázsia harmadik legnagyobb gabonaexportőre, hogy jövőre hazai betakarítású búza nélkül marad.

Az ENSZ Mezőgazdasági és Élelmezési Világszervezeténél (FAO) tisztában vannak a probléma súlyosságával, de hangsúlyozzák: globális válság nincs, a világpiaci árak durva kilengéseiből viszont le kell faragni. Ebben a piacszabályozás, az átláthatóság megteremtése, s vész esetére még nagyobb tartalékkészletek felhalmozása egyaránt segíthet. S bár óvakodnak a válságtanácskozás kifejezéstől, a FAO illetékes bizottsága pénteken asztalhoz ül és megtárgyalja az ellátási zavarok elhárítása érdekében teendő sürgős intézkedéseket.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.