Tokaj: szőlőmentés, aszúhiány

Megkezdődött a korai szőlőfajták szürete Tokaj-Hegyalján. A helyzet siralmas, a borvidék termésének alig öt százalékát kitevő sárgamuskotályt, valamint a zétát és a kabart megviselte az esős időjárás, a szemek rohadni kezdtek. A terméskiesés a szüret végére helyenként az ötven százalékot is elérheti.

Szüret helyett szőlőmentésnek nevezik az idei betakarítást a tokaj-hegyaljai szőlősgazdák. Nem akarnak kockáztatni, vagyis várni a minőségi termés kialakulására; minél előbb le akarják szedni a szőlőt, azelőtt, hogy a még megmaradt, ép fürtöknek valami bajuk esik. Az idei tapasztalatok adnak némi okot az aggódásra, hiszen a tavaszi, rekordmértékű esők miatt a szőlőterületeket meg sem tudták közelíteni a termelők, így a szükséges növényvédelmi munkálatok sok helyen késtek, vagy el is maradtak. Emiatt aztán előbb a fertőző gombabetegségek pusztítottak a tokaj-hegyaljai szőlőkben, később pedig a rothadás tizedelte a termést.

Ezek után kezdődött el a korai fajták szürete. A borvidék legjelentősebb felvásárlójának számító Tokaj Kereskedőház Zrt. ugyan csak pénteken kezdi meg a muskotály átvételét, de akik máshová szánják a termést, már elkezdték leszedni a szőlőt. Mentik a menthetőt. Várhatóan nem lesz jobb a helyzet a hagyományos fajták, vagyis a furmint és a hárslevelű esetében sem. Marcinkó Ferenc, a Tokaji Borvidék Hegyközségi Tanácsának elnöke azt mondja: eddig nagyjából 30 százalékos terméskieséssel számoltak a mostoha időjárás miatt. Most azonban már úgy látják, ez az arány elérheti – sőt helyenként meg is haladhatja – a 40-45 százalékot. A szőlő kilójáért ugyan idén várhatóan többet fizetnek a felvásárlók, mint tavaly, de az borítékolható, hogy az árkülönbözet nem ellensúlyozza majd a terméskiesést. A gazdák veszteségét csak az enyhítheti, ha keletkezik némi aszú a szőlőkben, de ez is kétséges. Az utolsó, jelentősebb aszútermést hozó év 2008 volt. A borvidéken egyre többen emlegetik, hogy ha több egymást követő évben nem alakul ki kellő mennyiségű töppedt szőlőszem, akkor előbb-utóbb aszúhiány léphet fel, és a borászatok nem tudják majd kielégíteni a piaci igényeket. A hegyközségi elnök szerint azonban egyelőre ez a veszély nem áll fenn, ugyanis a borvidék rendelkezik megfelelő tartalékokkal. Mint hozzátette, Tokaj környékén nincs nagyobb igény kivágási támogatásra sem, de úgy véli: mivel a szőlőtermelés több éve gazdaságtalan Tokaj-Hegyalján, valószínűleg rövidesen lesznek, akik némi pénzért cserébe felszámolják szőlőterületeiket.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.