Európa lassítva gyorsul

A korábbi előrejelzéshez képest a vártnál gyorsabban növekednek az európai gazdaságok az idén, de a második fél év lassulást hoz. A kedvezőbb kép a német gazdaság második negyedévi kiugró teljesítményének köszönhető.

Az európai tőzsdék indexei hétfőn többhavi csúcsra kapaszkodtak fel, miután vasárnap este Bázelban megállapodtak a központi bankárok és a bankfelügyeletek vezetői a pénzintézetek tőkekövetelményeinek szigorításáról, de a program végrehajtására egészen 2019-ig adtak időt – tekintettel a bizonytalanságokkal teli gazdasági folyamatokra. A pia cokra így már kevéssé hathatott, amit Olli Rehn pénzügyi biztos mondott Brüsszelben az uniós gazdaságok nyolcvan százalékát képviselő hét legnagyobb ország várható idei bővüléséről. A hétfőn ismertetett új elemzés ráadásul csak követi az Európai Központi Bank (EKB) és az OECD nemrégiben publikált jelentéseit.

A német, francia, olasz, holland, brit, spanyol és lengyel gazdaságok lendülete nyomán ebben az évben 1,7 százalékos gazdasági növekedés prognosztizálható az eurózónában és 1,8 százalékos a huszonhetek körében. Az átlagon belül a mostani frissítés alapján Németország 3,4 százalékos iramot diktál, akárcsak Lengyelország, míg Hollandia, 1,9, Nagy-Britannia 1,7, Franciaország 1,6, Olaszország 1,1, ám Spanyolország –0,3 százalékos csökkenést produkálhat. Májusban a bizottság 0,9, illetve egyszázalékos átlagos növekedést vetített előre az eurózóna, illetve az EU számára. De a német gazdaság a második negyedévben annyira belehúzott, hogy magával rántotta a többieket is. Az előrejelzésben a legnagyobb eltérést Németország mutatja, hiszen a bizottság májusban közzétett, s 2010-re vonatkozó előrejelzése még 1,2 százalék volt, ebből lett mára 3,4 százalék. A másik hat ország esetében a kiigazítás kisebb mértékű.

A német ütem azonban nem tartható fenn. A minap Párizsban, az OECD székhelyén is úgy fogalmaztak, hogy a német adat inkább kivétel a szabály alól, s megismételhetetlennek látszik. Az előző háromhavi ciklushoz képest a második negyedévben a német gazdaság 2,2 százalékkal bővült, a brit 1,2-vel, a lengyel 1,1-gyel, a holland 0,9-cel, a francia 0,6-tal, az olasz 0,4-gyel. Ám ennek meglesz a böjtje a második fél évben, amikor 0,1 és 0,6 százalék közötti ütemeket érnek el a gazdaságok, de a spanyol nemzeti össztermék újra csökkenhet.

Egyszerre igyekezett derűlátónak és józannak mutatkozni Rehn, amikor ismertette az adatokat, miközben Oslóban Strauss-Kahn IMF-vezér egy konferencián a folytatódó európai nehézségekről értekezett. Az unió pénzügyi biztosa egyrészt abban reménykedik, hogy Németország azért mégsem lassít annyira, mint most gondolják, s továbbra is az európai növekedés motorja maradhat, ám ezzel együtt aggasztó, hogy a nemzetközi kereskedelem bővülésének irama is visszaesik, miközben a pénzügyi piacok élete sem állt helyre, a hitelezési tevékenység továbbra is vontatott.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.