Segítség a lakáshiteleseknek
Ahogy arra számítani lehetett, a piacok megelégedéssel, a politikusok kárörvendően fogadták az Orbán-kormány tegnapi beismerését, hogy tartják magukat a korábbi kormányok által kijelölt konvergenciapályán, és jövőre 3 százalék alá csökkentik az államháztartási hiányt. Nehezen értelmezhető például az MSZP szakpolitikusainak reakciója, akik – miközben nem győzik hangsúlyozni, hogy Orbánék a Bajnai-kormányt követik –arra követelnek válaszokat, hogy mégis mely társadalmi csoportok fogják viselni a terhét a hiány – általuk is kívánatosnak tartott – csökkentésének.
Erre amúgy részben már szerdán válaszolt Varga Mihály, a Miniszterelnökség államtitkára, aki Matolcsy György bejelentése előtt lapunk munkatársának kérdésére megszellőztette, hogy a kormány kész 3 százalék alá vinni a deficitet. Varga akkor arról is beszélt újságírók előtt, hogy a jövő évi adósságszolgálathoz szükséges összegnek – 2011-ben 2858 milliárd forintnak – a fedezete csak az lehet, amit a gazdaság produkálni tud. – Gazdasági teljesítményünk fogja eldönteni, hogy mennyire lesz nehéz vagy könnyű ezt a terhet finanszírozni – mondta az államtitkár, majd kijelentette: a pénz, amit erre a célra kifizetünk, biztos, hogy hiányozni fog más területektől. „Ez a pénz hiányozni fog az oktatásból, a pedagógusok fizetéséből, hiányozni fog az egészségügyi rendszerből, mindenhonnan” – közölte, hozzáfűzve: Orbán Viktor miniszterelnök is arra utalt, hogy ez a nagyságrend már az, amely egy egészségügyi, egy oktatási vagy egy adóbefizetési tétel nagyságrendjét éri el.
Ennél kézzelfoghatóbb intézkedésekre készül a kormány, illetve a Fidesz a devizahitelesek helyzetének rendezése érdekében. A pénzpiaci folyamatok is rákényszerítik őket erre: tegnap ugyan erősödött a forint a fontosabb devizákkal szemben, délután 284,8 forintot ért egy euró, ám ez még így is jóval gyengébb, mint a választások idején (266–268 forintos euró) vagy a kormányalakítás táján (275–277-es euró).
A Fidesz eddig adós volt a válasszal, a bedőlő hitelek mögötti ingatlanok kezelésére létrejövő Nemzeti Eszközkezelő Társaság egyelőre csak terv szintjén létezik. Tegnap aztán kiderült, hogy a kormánypárt, pontosabban Kósa Lajos, a Fidesz alelnöke és Rogán Antal, a Fidesz-frakció gazdasági munkacsoportjának vezetője nyolcpontos javaslatot készített a lakáshitelesek megsegítésére. Ezt a politikusok Tapolcán, a Fidesz–KDNP-frakciószövetség kihelyezett ülésén ismertették.
A Fidesz tiltaná az egyoldalú szerződésmódosítást az ügyfél számára hátrányos esetekben. Tiltanák továbbá az önkényes kamatemelést a lakáshitelesek esetén. Kötelezővé tennék a középárfolyam alkalmazását a devizahitelesek esetén – ezt egyébként a PSZÁF már hetek óta javasolja. Kósáék szerint lehetővé kell tenni a hitel előtörlesztését az ügyfél kérésére. A javaslat szerint a bankoknak kérelem esetén automatikusan öt évvel meg kellene hosszabbítaniuk a futamidőt a hitelek esetén. Ahhoz is ragaszkodnak, hogy az adóssal szembeni követelés ne haladhassa meg a jelzálog alá vett ingatlan aktuális értékének a száz százalékát. Tiltanák továbbá a tartós fizetésképtelenség beálltát követően a büntetőkamatok, késedelmi kamatok, egyéb extra díjak és költségek felszámolását. Végül, „az igazságosság érdekében” a fenti intézkedések nem terjedhetnének ki sem az üzleti célú befektetésekre, sem a második vagy harmadik ingatlan hitelezésére.
Kósa Lajos kérdésünkre azt mondta, az őszi ülésszak során benyújtják a törvényjavaslatokat, a bankokkal természetesen egyeztetnek előtte. Rogán Antal ehhez azt tette hozzá, hogy a bankok esetén a pénzintézetek szempontjait és nem az érdekeit veszik figyelembe.
Lázár János frakcióvezető hangsúlyozta, „szövetségesül hívnak minden parlamenti pártot” a javaslatok megszavazásához.