Legfeljebb átrendezés lehet a költségvetésben
– Nem lehetséges, hogy az egészségügyi ellátás színvonalának sérülése nélkül a 2011-es költségvetéssel jelentős forrásokat vonjanak ki a területről – nyilatkozták lapunknak kormánypárti egészségpolitikusok. Orbán Viktor miniszterelnök múlt hét végén beszélt arról, hogy „ezermilliárdszám kell forrást kivonni a gazdaságból” a lejáró adósság rendezése miatt, majd utalt arra, hogy ez érdeksérelmekkel járhat, ami miatt csökkenhet a kormánypárti frakció létszáma. A parlamenti lobbik közül az önkormányzati és az egészségügyi számít kifejezetten erősnek, vagyis ha a kormányfő tart ilyen reakcióktól, akkor valószínűleg itt kell keresni azokat az érintetteket, akik zokon vehetnének egy megszorító büdzsét.
A kormánypárti szakpolitikusok szerint a 2010-es évet tekintve is mintegy egy havi finanszírozás, 35-40 milliárd forint hiányzik a büdzséből. Hozzátették viszont: „ha csak valamilyen átszervezés nem történik”. Az egyik fideszes politikus emlékeztetett, hogy Pesti Imre – aki várhatóan az egészségügyért felelős főpolgármester-helyettes lesz, ha Tarlós István nyer Budapesten – már nyilatkozott arról, hogy valamennyi fővárosi kórházat négy egységbe vonnák össze, 2012-ben pedig egyetlen holdingba koncentrálnák. Mégpedig úgy, hogy a társaság tulajdonosa az önkormányzat lenne.
– Ezzel csak a szakmai felelősség maradna a kórházaknál, e modellel 20–30 százalékos megtakarítást lehetne elérni. Persze ez sem jelentené azt, hogy forrásokat lehetne kivonni az ágazatból, mert az így megtakarított milliárdokra szüksége lenne az egészségügynek – mondják a lapunk által megkérdezett politikusok, akik arra is felhívták a figyelmet, hogy becslések szerint legalább 100 milliárdos tétel a kórházak adóssága, s még nem született döntés arról, hogy ennek kifizetését a kormány magára vállalja. Arról nem is beszélve, hogy a pontos összeg nem is tudható, hiszen a kórházak nem egységesített technikával könyvelik a hiteleket (törlesztéseket).
Másrészt az egyik fideszes szakértő úgy véli: egyáltalán nem biztos, hogy a kormánynak egyedül kell vállalnia a teljes kórházi adósságrendezést, a teher kezelését valamilyen konstrukcióval meg kellene osztani a kormány, az önkormányzatok, a kórházak és az érintett, a hitelt finanszírozó bankok között. Az egyik egészségpolitikus megjegyezte: nem adna ugyan jelentős forráskivonásra lehetőséget, de az is „egy tétel” lehetne, ha az egészségügyi finanszírozási rendszert a korszerű orvosi eljárások megjelenéséhez (is) igazítanák. Régebben például egy vesekő-eltávolítás 2–3 hetes kórházi ellátást igényelt, ez ma – ideális esetben – három nap.
– Az önkormányzatoknál a 2011-es költségvetésben még nem várható a finanszírozás megváltoztatása; a szektorban pedig nincs olyan terület, amely esetén forráskivonásról lehetne szó – mondta lapunknak az egyik illetékes kormányzati szereplő. Hozzátette: nem is lenne politikailag szerencsés a „látványos” forráselvonás erről a területről, hiszen a Fidesz tavaly ősszel a Millenárison rendezett „országos gyűlésen” is tiltakozott a Bajnai-kormány intézkedése ellen, hogy a szocialisták a 2010-es költségvetéssel 120 milliárdot vettek el az önkormányzatoktól.
– Átrendezési lehetőséget azonban látok – fogalmazott forrásunk, de szerinte ennek a hatását 2012-ben vagy később lehet finanszírozási szempontból érzékelni, ha már jól látszik, hogyan működnek a 2011 elején felálló megyei kormányhivatalok, és megtörténik a különböző ágazati szervek integrációja.
„Első körben a megtakarítás akkor sem éri el a százmilliárdos nagyságrendet. Ez a ciklus végére lehetséges, megfelelő racionalizálások után, korszerű informatikai rendszerrel. – Közben folyamatos lesz a feladat átcsoportosítása az önkormányzatoktól a kormányhivatalokhoz – tette hozzá a fideszes politikus. Az önkormányzati választási reform, a képviselő-testületek zsugorítása hozhat megtakarítást, de ez nem jelent automatikus „költségfelezést”.