Lesz-e gázvezeték Szlovákia felé?

A Mol módszeresen építgeti Magyarország gázvezetékes kapcsolatait a szomszédos országok felé. Szlovákia felé némi lassulás érzékelhető. Antoine Jourdain, a gázvezeték szlovákiai részét építő Eustream társaság elnöke a Sme című napilapnak azt nyilatkozta, hogy a magyar fél leállította a szlovák–magyar gázvezeték építését arra hivatkozva, hogy az számára nem kifizetődő. – Arra a következtetésre jutottak, hogy a megrendelt kapacitásoknál számukra a projekt nem eléggé kifizetődő – mondta Jourdain a lap hétfői számában. Az eddigi együttműködést a magyar féllel korrektnek minősítette, s a problémák ellenére nem temeti a projektet. A tekintélyes újság jegyzetében azt írja: nem kizárható, hogy a magyar döntés mögött a gazdasági okok mellett politikai okok is meghúzódhatnak. Zsuga János, a magyar oldalt képviselő, Mol-tulajdonú FGSZ Földgázszállító Zrt. vezérigazgatója lapunknak cáfolta, hogy leállították volna az építkezés előkészítését, és mindennemű politikai színezettől is mereven elzárkózott. Közölte: a tárgyalások folyamatosak.

Az ügy valóban kérdéseket vet fel – vélik a szakértők. Noha térségünkben csak orosz eredetű gáz kering, az országok közötti összeköttetések szaporítása élénkebb kereskedelmet, ezáltal akár csökkenő tarifákat is eredményezhet. Magyarországot Oroszország alapvetően Ukrajnán át látja el gázzal, de emiatt már a 90-es évek közepén megépült az osztrák–magyar kapcsolat. Ennek létjogosultságát mi sem bizonyítja jobban, mint hogy az onnan beszerzett gáz feleannyiba kerül, mint az Ukrajna felől jövő. A szerb–magyar összeköttetésen át pedig Oroszország délszláv államokat lát el. Az utóbbi években – többek között uniós ösztönzésre – felpörgött a román–magyar, illetve a horvát–magyar szakasz építése. Románia felé a vezeték már próbaüzem alatt áll. A horvát–magyar szakasz az év végéig készülhet el.

Az ilyen beruházásokat megelőzően először azt tisztázzák, ki milyen arányban járul hozzá a költségekhez. Itt általában a saját vezetékszakasz hossza a döntő. Ezután felmérik, hogy a lehetséges vevők lekötik-e előre a vezeték kapacitását. Ha igen, akkor már szinte nincs üzleti kockázat. Ha nem, még akkor is felmerülhet, hogy az adott állam stratégiai érdekei folytán a beruházás költségét „beépíti” a saját polgárai által fizetett gáztarifába. A horvát, illetve román szakasz kapacitására előzetesen volt elegendő vevő. A szlovákra nem. Északi szomszédunk hajlandónak mutatkozik beépíteni a költséget a gázárba. Magyarországon még nem született döntés.

Az sem mindegy, leginkább melyik ország érdeke a beruházás. Egyes szakértők szerint a két orosz–ukrán gázvita tapasztalatai alapján egyértelműen Szlovákiáé: habár egész Nyugat-Európa északi szomszédunkon keresztül kapja az orosz gázt, ha a lánc megszakad – mint láttuk –az ország komoly bajba kerül. A beruházás nyomán viszont hozzáférnek a – válság idején életmentő – magyarországi földgáztárolókhoz, vagy épp a Horvátországban tervezett folyékonygáz-lefejtőhöz. Zsuga János szerint Magyarország érdeke is a vezeték, hisz növeli az ellátásbiztonságot, és a kereskedelem élénkülésével akár a tarifák is csökkenhetnek. A megvalósulás lehetséges időpontját a vezérigazgató 2012 és 2014 közé teszi.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.