Napirenden az EMFESZ
Értesülésünk szerint Fellegi Tamás miniszter – egyben az orosz–magyar kapcsolatokért felelős kormánybiztos – moszkvai tárgyalásai nyomán kimozdult a holtpontról az EMFESZ gázszolgáltató ügye. A céget 2009 áprilisában magyar hatósági segítséggel szerezte meg egy orosz kör úgy, hogy az előző tulajdonos – offshore-áttételekkel az ukrán Dmitrij Firtas – nem is tudott az ügyletről. (A dokumentumot, úgymond Firtas képviselőjeként, az EMFESZ ügyvezetője írta alá.) Noha ezzel megszűnt a cég Firtashoz köthető olcsó ukrán gázbeszerzési forrása, az EMFESZ azóta is problémamentesen ellátja – immár több mint 200 ezer – lakossági ügyfelét. A gázt ugyanis azóta a „szabadpiacról” veszi, amihez magyar politikai hátszél is kellett. Az EMFESZ-nek ugyanakkor fogy a tőkéje, amit rendezni kell.
Az orosz–magyar kormányszintű tárgyalások hagyományos témája az EMFESZ: a cégre Oroszországban kifizetetlen számlái miatt görbe szemmel néznek, az előző magyar kormány viszont láthatólag életben akarta tartani. A Fidesz ellenzékben úgy vélte, az EMFESZ „zűrös cég, zűrös vezetőkkel”. Ugyanakkor a kft.-nél dolgozott Pintér Sándor belügyminiszter előző Orbán-kormány alatti kabinetfőnöke, Valenta László is.
Eddig nem derült ki, hogy az EMFESZ is szerepelne az új kormány „elszámoltatási” listáján. Mivel az EMFESZ révén mód nyílhatna némi gázárcsökkentésre, a jelek szerint a kabinet a magyar–orosz tárgyalások részeként hajlik a helyzet kezelésére. A minisztérium lapunknak nem nyilatkozott arról, hogy Fellegi Tamás miről és milyen eredménnyel tárgyalt Moszkvában. Forrásaink szerint felmerülhetett, hogy az EMFESZ ismét olcsóbb gázt kapna Oroszországból, egyszersmind a magyar kormány elősegíti az orosz gáz délnyugati irányú szállítását a nemsokára megépülő horvát–magyar vezetéken át. Az oroszok ismereteink szerint az eddigiekhez hasonlóan többséget kérnek a jövőbeni EMFESZ-ből avagy felépített piacából, de maguk is üdvözölnének 25 százaléknyi magyar állami részt. (A Bajnai-kormány ragaszkodott az 50 százalékhoz.) Egy ilyen esetleges döntés komoly hullámokat vethet –nem véletlen, hogy az EMFESZ ügye az egymásnak feszülő háttérerők miatt másfél éve megoldatlan. Sértené ugyanis az orosz állami Gazprom és legfőbb vevője, a német E.ON érdekeit, hisz a felek nem szeretnék, hogy egy kis magyar cég a köztük lévő, számos országban alkalmazott tarifák alatt jusson orosz gázhoz. Úgy tudjuk, tiltakozna Firtas is, akinek az ukrán választások, illetve néhány számára kedvező bírósági döntés nyomán ismét jó pozíciói lehetnek Moszkvában.
Megfigyelők hozzáteszik: az EMFESZ-probléma csak a régóta napirenden lévő többi ügygyel – a Malév, a SzurgutnyeftyegazMol-részvényei, az atomerőmű bővítése, a 2015 utáni gázimport, a Déli áramlat, a mezőgazdasági kivitel – együtt oldódhat meg, hisz azokat egy csomagban kezelik. Ilyen megegyezéshez pedig miniszterelnöki szintű csúcstalálkozó kell.