Kétkezi munkásokat képezne a kormány
– Az eddigi gyakorlat szerint 4-5 évet kellett szakiskolába járniuk a fiataloknak, hogy szakmai vizsgát tehessenek – mondta Garai Péter, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) szakképzésért felelős államtitkára, az országos szakképzési tanévnyitó értekezleten. A tapasztalatok alapján döntenek majd arról, hogy milyen mértékben és hogyan honosodjon meg a 9. osztályra épülő hároméves szakképzés.
Czomba Sándor, az NGM foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára szerint az átalakításra azért van szükség, mert a jelenlegi, 5-6 éves képzésben kiadott bizonyítvány mögött gyakran nincs a munkaerőpiacon, a gyakorlatban is értékelhető tudás. Megerősítette a korábban már többször bejelentett elképzelést, miszerint elsősorban a manuális készségeket igénylő szakmákban tervezik a képzési idő rövidítését, valamint a gyakorlat hangsúlyosabbá tételét. A kormány azt tervezi, hogy fokozatosan bevezeti a 9. évfolyamtól kezdődő hároméves szakiskolai képzési rendszert, és megfontolják azt is, hogy a hároméves képzés végén letett szakmai vizsga után egyfajta gyakornoki rendszerben történő egyéves továbbfoglalkozatást vezessenek be. Ez gyakorlatilag a pályakezdő szakmunkás munkabérének támogatását jelenti maximum egy évre.
Garai Péter elmondta, szorosabbra fűzik a kapcsolatot a Magyar Kereskedelmi és Iparkamarával, és a szervezettel közösen tervezik a többi között a gépészeti, építőipari, kereskedelmi, vendéglátó-ipari szakképesítések tartalmi elemeinek átdolgozását a gazdaság igényeinek megfelelően, valamint a szintvizsgák rendszerének kibővítését.