Készül a német bankadó
A berlini vezetés nem titkoltan a pénzügyi szektor stabilitását kívánja javítani a bankadóval.
A javaslat szerint az adót a németországi székhelyű bankoknak és hitelezéssel foglalkozó egyéb vállalatoknak kellene megfizetniük. A bankadóból származó bevétellel egy biztonsági alapot töltenének fel. A szorult helyzetbe került hitelintézetek ebből juthatnának támogatáshoz.
A befizetett összeg – a tervek szerint nagyjából évi 1,3 milliárd euró – nem az államháztartás forrásait növelné, az alap a Lehman Brothers 2008 őszi bukása nyomán felállított pénzpiaci stabilitási hivatal (FMSA) felügyelete alá kerülne.
Az adó mértékét több tényező alapján, köztük az adózó társaság ügyletei kockázatosságának függvényében kellene meghatározni. A biztosítók és a hitelezéssel nem foglalkozó egyéb vállalkozások, például befektetésialap-kezelők mentesülnének a teher alól.
Az adó hatálya alá kerülő társaságok elutasítják a kormány javaslatát, a hitelezési képesség romlásától tartanak. A konzervatív–liberális kormánykoalíció baloldali ellenzéke ugyanakkor elégtelennek tartja a javaslatot. A bírálatok szerint a terhet a bankok az ügyfelekre háríthatják.
Nem gond, hogy két helyen fizetnek a pénzintézetek
A német bankokra kivetni tervezett különadó nem befolyásolja a magyarországi leányok működését. – A Commerzbank Németország második legnagyobb pénzintézete, a nagyságrendekkel kisebb Commerzbank Zrt. működésének finanszírozása nem tétel az anyabank számára – mondta lapunknak Elek Zsuzsanna, a magyar leány marketing- és kommunikációs vezetője. A magyar Commerzbanknál nincsen kapacitáskorlát, hiszen akár a jelenlegi hitelállomány duplájához is hozzáférhetne az anyabanktól. Valójában a helyzet most éppen fordított, vagyis a gazdasági körülmények és a hazai hitelezhető cégek száma miatt nem is tudná kihasználni teljes mértékben a Frankfurt által kínált lehetőséget – tette hozzá.
Ugyanez a helyzet az MKB-nál is. Információnk szerint a magyar leány tőkeigénye az egyik legkisebb a Bayerische Landesbankhoz tartozó csoporton belül, de ha nem így lenne, a jóval nagyobb, az idei első negyedévet félmilliárd eurós adózás előtti nyereséggel záró bajor pénzintézetnek akkor sem okozna problémát az MKB finanszírozása. (H. B.)