Zsugorodik az építőipar

Gyászos júniust produkált a hazai építőipar. A visszaesés megközelítette a húsz százalékot, ráadásul rövid időn belül markáns javulásra nem is lehet számítani.

Egyelőre hiába szán jelentős szerepet a kormány az építőiparnak a gazdasági növekedés felpörgetésében, a legfrissebb adatok szerint a területre ebből a szempontból még mindig nem lehet alapozni. A termelés volumene 2010 júniusában mind a kiigazítatlan adatok szerint, mind munkanaptényezővel korrigálva 19,7 százalékkal csökkent a tavalyi azonos időszakhoz képest – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Az immár hosszabb ideje tartó visszaesése így júniusban is folytatódott, sőt ennek mértéke még nőtt is.

Igaz, ebben szerepe volt annak is, hogy a tavalyi áfaemelés miatt sokan előrehozták megrendeléseiket, így a júniusi bázis kiugróan magas volt. Egy éve az ágazat „kibocsátása” mind a kiigazítatlan, mind amunkanaptényezővel kiigazított adatok szerint 15,9 százalékkal emelkedett az megelőző évihez viszonyítva. Az idei év első hat hónapjában egyébként a termelés 13,8 százalékkal volt kisebb, mint egy évvel korábban. Szezonálisan kiigazítva a termelés júniusban 2,3 százalékkal volt alacsonyabb az előző havinál.

Az épületek építésének volumene 19 százalékkal csökkent, amiben része volt a lakásépítések nagymértékű visszaesésének is. Az egyéb építményeken végzett munkák volumene 20,4 százalékkal maradt el az előző évi magas bázistól, elsősorban az útépítéssel foglalkozó szervezetek termelésének közel egyharmados viszszaesése miatt. Az egyéb építmények építésének előző évi emelkedését okozó, költségvetésből finanszírozott nagy projektek többsége befejeződött, hasonló nagyságú új beruházások viszont nem indultak. Májushoz viszonyítva a szezonálisan kiigazított adatok alapján az épületek kivitelezése 0,5 százalékkal csökkent, az egyéb építményeké 2,1 százalékkal emelkedett.

Az év első hat hónapjában az épületek építése 12,4, az egyéb építményeké 15,5 százalékkal esett vissza. A júniusban kötött új szerződések volumene 4,2 százalékkal magasabb volt az előző évinél. Ezen belül az épületek építésére 3,1 százalékkal kisebb, az egyéb építmények építésére 12,4 százalékkal nagyobb volumenű új szerződést kötöttek. Az építőipari vállalkozások január–júniusban kötött új szerződéseinek volumene 5,9 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakában regisztráltat.

Mindez vajmi keveset változtat azon, hogy a visszaesés mértéke nagyobb annál, mint amire szakmai körökben számítottak. – Alighanem kevesen gondolták, hogy a gyenge elmúlt év után ennyire nem indul be a piac – kommentálta a számokat Koji László, az Építési Vállalkozók Országos Szövetségének (ÉVOSZ) alelnöke. A szerelés területén az utolsó jó évhez, 2006-hoz képest 40 százalékos a visszaesés, a lakásépítők viszont munkájuk 60 százalékát vesztették el azóta – tette hozzá. A felújítások száma is messze elmarad a remélttől.Magyarországon mintegy 4,3 millió lakás van, ha ezek renoválását húszévente végeznék el a tulajdonosok, akkor évente mintegy kétszázezer lakás csinosítását tennék meg. Ehhez képest ez 40–50 ezer között mozog, ami roppant alacsony, vagyis a piacot ez sem segíti.

Annyira nincs kereslet, hogy az építőipari vállalkozások 2009-es áraikon dolgoznak, s az infláció okozta áremelkedést sem képesek érvényesíteni. Éppen azért a ágazat jövedelmezősége 0 és 1 százalék közé áll be, vagyis a kisvállalkozások egy jelentékeny része biztosan veszteséges évet lesz kénytelen zárni. Arról nem is beszélve – folytatta a helyzetértékelést az alelnök –, hogy az adatok azt is előrevetítik: idén 10 százaléknál nagyobb lesz az ágazat visszaesése. Így a foglalkoztatotti kör év végéig 25-30 ezerrel csökken. A legálisan alkalmazott munkavállalók száma 2006-hoz képest így már 80-85 ezerrel kisebb lesz. Érdemi javulás nem is nagyon várható. Az új kormány által hozott számos intézkedésnek, amennyiben ezeknek valóban sikerül jótékony hatásukat kifejteni, 2011 második felében lesz először érdemi eredménye – jegyezte meg Koji László.

Az épülő Corvin sétány. Hasonlóan nagy beruházásokból most szűkös a kínálat
Az épülő Corvin sétány. Hasonlóan nagy beruházásokból most szűkös a kínálat
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.